Via Carpatia wydłuży się o ponad 20 kilometrów. GDDKiA jest gotowa do podpisania umowy z wykonawcą
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że kontrola dotycząca przetargu na fragment z Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego zakończyła się pozytywnie. Jeśli wykonawca prac przedstawi niezbędną gwarancję, GDDKiA podpisze umowę.
2022-07-11, 16:05
GDDKiA poinformowala także, że w przetargu na zaprojektowanie i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 w województwie lubelskim wybrana została oferta firmy Stecol Corporation. Wartość tego kontraktu, to ponad 570 mln zł.
Wykonawca będzie miał za zadanie zrealizowanie inwestycji w ciągu 36 miesięcy od zawarcia umowy, z wyłączeniem okresów zimowych w czasie trwania robót budowlanych. Inwestycja realizowana będzie w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.
Szczegóły inwestycji
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, odcinek Międzyrzec Podlaski - Radzyń Podlaski liczyć będzie około 22,3 kilometra. Na początkowym fragmencie, o długości 3 kilometrów, nowa dwujezdniowa trasa przebiegać będzie w śladzie obecnej drogi krajowej nr 19. Następnie poprowadzona zostanie nowym korytarzem i od zachodniej strony ominie Kąkolewnicę.
W ramach inwestycji planowane są dwa węzły drogowe - Kąkolewnica - w okolicach miejscowości Grabowiec oraz Radzyń Podlaski Północ. Ponadto wybudowane zostaną cztery mosty, 11 wiaduktów, sześć przejść dla zwierząt dużych i średnich, dziewięć przepustów z funkcją przejść dla zwierząt małych oraz drogi dojazdowe i lokalne.
REKLAMA
Via Carpatia - kolejne odcinki
To kolejny odcinek Via Carpatia, który zostanie wybudowany w województwie lubelskim. W lutym tego roku rozpoczęła się realizacja S19 od granicy województw mazowieckiego i lubelskiego do Miedzyrzeca Podlaskiego. To prawie 14 kilometrów trasy.
GDDKiA wyłoniła także wykonawcę, który zaprojektuje i wybuduje około 18-kilometrowy odcinek S19 Radzyń Podlaski - Kock. Teraz trwa kontrola dotycząca przebiegu tego przetargu.
W kwietniu Generalna Dyrekcja podpisała umowę na zaprojektowanie i dobudowę drugiej jezdni obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej - to prawie 8 kilometrów trasy.
Trwa też przetarg na 16-kilometrowy odcinek między Kockiem a Lubartowem, gdzie GDDKiA ponownie wybrała najkorzystniejszą ofertę.
REKLAMA
Z kolei wykonawca odcinka Lubartów - Lublin pracuje nad dokumentacją niezbędną do złożenia wniosku o decyzję zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.
Via Carpatia, to międzynarodowa trasa, która połączy północ z południem Europy. Będzie przebiegać przez terytoria Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Polski odcinek będzie miał docelowo około 700 kilometrów. Na terytorium naszego kraju trasa jest budowana w standardzie drogi ekspresowej. Najdłuższy odcinek znajdzie się w Rumunii. Kierowcy będą mogli korzystać z ponad 1500 kilometrów trasy na terenie tego kraju.
Czytaj także:
- Kolejne przetargi na budowę Via Carpatii. Odcinek podkarpacki to wyzwanie dla drogowców
- Minister Adamczyk podkreśla znaczenie Via Carpatii. "Najważniejsza inwestycja w Europie"
- Samorządowy Kongres Trójmorza. Adamczyk: po Via Carpatii czas na projekt Rail Carpatia
IAR/Aleksander Pszoniak/PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA