Fala wysokich temperatur w Chinach. Problemy z energią, dostępem do wody, uszkodzone uprawy

2022-08-26, 08:08

Fala wysokich temperatur w Chinach. Problemy z energią, dostępem do wody, uszkodzone uprawy
Susza w Chinach może przełożyć się na kryzys żywnościowy.Foto: shutterstock/Kaikoro

Fala upałów w Chinach, rozciągająca się na 70 dni, jest najdłuższa i najbardziej rozległa w historii, a około 30 proc. z 600 stacji pogodowych wzdłuż Jangcy odnotowało najwyższe temperatury w historii.

Południowo-zachodni region Chongqing został dotknięty szczególnie mocno, a jeden z mieszkańców, Zhang Ronghai, powiedział, że zarówno jego woda, jak i prąd zostały odcięte po czterodniowym pożarze lasów górskich w dzielnicy Jiangjin.

- Ludzie muszą iść do centrum energetycznego oddalonego o ponad 10 km, aby naładować swoje telefony - powiedział Zhang.

Utrata przepływu wody w rozbudowanym systemie hydroenergetycznym Chin wywołała "poważną sytuację" w Syczuanie, który czerpie ponad 80% swojej energii z wody.

Niskie opady deszczu dotknęły również dolny bieg Jangcy, w tym Zhejiang i Jiangsu na wschodnim wybrzeżu. Poziom wody w jeziorze Tai, położonym między tymi dwoma prowincjami, spadł do najniższego od 20 lat, pomimo przekierowania 500 milionów metrów sześciennych rzeki Jangcy od połowy lipca. Do 11 sierpnia, że susza już dotknęła prawie 22 000 kilometrów kwadratowych gruntów ornych i 350 000 zwierząt gospodarskich, ale ostateczny wpływ będzie prawdopodobnie znacznie większy.

Testy i tak obowiązkowe

W środę obrazy udostępnione na chińskim serwisie Weibo przypominającym Twittera pokazały mieszkańców i wolontariuszy w Chongqing i Sichuan zmagających się, a nawet mdlejących w intensywnym upale podczas obowiązkowych testów COVID-19. Biuro Rolnictwa w Chongqing opracowało również środki nadzwyczajne w celu ochrony zwierząt w ponad 5 000 dużych gospodarstwach trzody chlewnej, które stanęły przed "poważnymi wyzwaniami" w wyniku upałów.

Uszkodzenia upraw i niedobór wody mogą "rozprzestrzenić się na inne sektory związane z żywnością, powodując znaczny wzrost cen lub kryzys żywnościowy w najcięższym przypadku", powiedział Lin Zhong, profesor City University of Hong Kong, który badał wpływ zmian klimatycznych na rolnictwo w Chinach.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ Guardian/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej