Nowe przystanki i połączenia. PKP PLK ujawnia szczegóły nowego rozkładu jazdy
W niedzielę 11 grudnia wejdzie w życie nowy rozkład jazdy. Szczegóły przedstawił zarządca sieci, czyli spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. W rozkładzie pojawią się nowe przystanki i nowe połączenia. Pasażerowie będą się musieli także liczyć z nowymi utrudnieniami spowodowanymi pracami na torach.
2022-12-09, 13:46
Nowy rozkład uwzględnia codzienne kursy ponad 5 tysięcy połączeń aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych oraz kontynuację prac na liniach i stacjach.
Bardziej konkurencyjny będzie transport kolejowy w Krakowie i w Małopolsce. Od niedzieli w aglomeracji krakowskiej podróżni zyskają lepszą ofertę połączeń ze stolicy Małopolski do Wieliczki. Ich liczba w ciągu doby zwiększy się z 38 do 58. To efekt budowy dodatkowego toru pomiędzy Krakowem Płaszowem a Bieżanowem. Podróże ułatwią nowe perony na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów.
Połączenie Kraków-Zakopane
Od 22 grudnia tego roku tymczasowo, bo tylko na okres ferii zimowych, powrócą połączenia kolejowe na trasie Kraków – Zakopane. W okresie zimowym w rozkładzie znajdą się połączenia dalekobieżne do stolicy Tatr między innymi z Trójmiasta, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne. Na kolejowej zakopiance dodatkowy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki. Na trasie przebudowano już blisko 30 stacji i przystanków.
Co nowego na kolejowych trasach Śląska i Małopolski?
O kilka minut krótszy będzie przejazd z Krakowa do Katowic. Najszybszy pociąg połączy stolice województw śląskiego i małopolskiego w 48 minut.
Wracają pociągi do Wisły. Po przebudowie torów i mostów m.in. na odcinku Goleszów – Wisła, czas przejazdu z Katowic będzie o 30 minut krótszy i zajmie około godziny i 40 minut. Dla wygody podróżnych jest nowy przystanek Ustroń Brzegi oraz przebudowane i dostępne dla wszystkich stacje i przystanki.
Więcej składów z do dużych miast
O trzydzieści pociągów więcej zatrzyma się na stacji Łódź Kaliska. Przez tę stację będzie kursować około 180 składów między innymi dalekobieżne z Gdyni i Poznania do Krakowa, Katowic i Zakopanego. Na stacji Łódź Kaliska zatrzymają się wszystkie pociągi aglomeracyjne i regionalne z Sieradza i Zduńskiej Woli. Będzie więcej połączeń do Skarżyska-Kamiennej. To efekt przebudowy peronów, stacji i otwarcia wiaduktu.
REKLAMA
Nowe trasy Podlasia
Lepsze połączenia regionalne na Podlasiu są wprowadzane dzięki modernizacji linii Rail Baltica. Po 14 latach od stycznia pociągi regionalne pojadą z Białegostoku do Czyżewa i Małkini w województwie mazowieckim. Dotychczas składy regionalne na podlaskiej trasie kursowały tylko do stacji Szepietowo. Będą krótsze o około kwadrans podróże w relacji Białystok - Siedlce, dzięki zwiększeniu prędkości pociągów na odcinku Hajnówka - Nurzec.
Kolejarze wprowadzają także cykliczny rozkład jazdy z Lublina do Warszawy. Pociągi dalekobieżne do stolicy będą odjeżdżać z Lublina Głównego 5 minut po pełnej godzinie. Dobre zmiany są po pracach na trasie Hrubieszów – Zamość. Podróż skróci się o około 11 minut. Mieszkańcy Hrubieszowa będą mogli skorzystać z bezpośredniego połączenia do Kołobrzegu.
Nowe przystanki
Zwiększa się liczba przystanków i dostępność do kolei. Od niedzieli 11 grudnia dostęp do kolei ułatwi 6 nowych przystanków: Zator Park Rozrywki na linii Kraków Płaszów – Oświęcim, Wolbrom Zachodni na linii Tunel – Sosnowiec, Tomaszówek na trasie Łódź – Skarżysko Kamienna, Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki na trasie Kraków – Zakopane, Ustroń Brzegi na linii Wisła – Katowice.
Od stycznia pociągi zatrzymają się na kolejnych nowych przystankach na Mazowszu: w Groszowicach między Radomiem a Dęblinem oraz w Dąbrówce Zabłotniej między Skarżysko Kamienną a Radomiem.
Inwestycje PKP PLK na Mazowszu
Kontynuowane będą inwestycje, które spowodują utrudnienia na niektórych trasach i odcinkach. Dotyczy to między innymi Aglomeracji Warszawskiej. W związku z modernizacją dworca Warszawa Zachodnia, część połączeń dalekobieżnych i regionalnych zostanie zawieszona, a inne zmienią trasę i będą dojeżdża albo do stacji Warszawa Wschodnia, albo do stacji Warszawa Gdańska.
Prace prowadzone są także między innymi na terenie Opola, na szlaku Rail Baltica oraz na krakowskim węźle kolejowym. Tam także należy się spodziewać utrudnień i zmian w rozkładzie jazdy.
REKLAMA
PR24/PAP/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA