Polscy rybacy dostaną środki unijne. Minister rolnictwa podał szczegóły programu "Rybactwo i morze"

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował, że Komisja Europejska 9 grudnia zatwierdziła program operacyjny "Rybactwo i morze". Oznacza to, że na wsparcie polskiego rybołówstwa i przetwórstwa rybnego trafi ponad 730 milionów euro, z czego 512 milinów to środki unijne, a pozostałą część będzie stanowił wkład własny.

2022-12-14, 12:30

Polscy rybacy dostaną środki unijne. Minister rolnictwa podał szczegóły programu "Rybactwo i morze"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział, że z programu skorzystają zarówno rybacy morscy jak i śródlądowi. Podkreślił, że wiele wydatków zaplanowano na ochronę klimatu i środowiska, a także na rekompensaty z tytułu ograniczeń w zakresie połowów morskich.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra powiedział, że dzięki pieniądzom będzie można realizować najważniejsze cele dotyczące rozwoju zrównoważonego rybołówstwa. Dodał, że Polska należy do największych producentów i przetwórców ryb w Europie.

Kiedy ruszy program pomocy dla rybaków?

Wicepremier Henryk Kowalczyk powiedział, że program operacyjny "Rybactwo i morze" będzie można realizować od przyszłego roku, po opracowaniu odpowiednich przepisów w zakresie prawodawstwa krajowego.

- To jest program przeznaczony na wsparcie rybołówstwa, wsparcie rybactwa. To jest ważne, że tutaj jest wsparcie również akwakultury, czyli tej działalności rybactwa śródlądowego również z zachowaniem środowiska. Wiele wydatków jest właśnie na rzecz ochrony środowiska, klimatu, wszak to jest gospodarowanie na wodach śródlądowych – przekazał podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Jak dodał "w tym programie są również rekompensaty z tytułu bardzo mocnych ograniczeń jeśli chodzi o połowy morskie. Realizacja tego programu jest wieloraka, zarówno dla rybaków morskich, rybaków śródlądowych, jak i akwakultury, czyli tych prowadzących rybactwo śródlądowe".

REKLAMA


Skąd pochodzą pieniądze dla rybaków?

- Dokładnie jest to 512 mln euro, które bezpośrednio wpływa do nas z Unii Europejskiej w ramach tego programu operacyjnego, a 219 mln euro to jest nasz wkład własny, te 30 proc. wymagane, nasze pieniądze krajowe, które wykorzystujemy do uzupełnienia całej kwoty bazowej – wyjaśnił podczas briefingu prasowego podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra.

- Całość dokumentacji, procedury związanej z przekazywaniem tych środków do beneficjentów będzie prowadzone przez lokalne biura ARiMR, które są doskonale do tego przygotowane – powiedział Ciecióra.

Podkreślił też, że główne cele programu wpisują się w cele proponowane przez Komisję Europejską.

- One dotyczą tego, aby w sposób zrównoważony pozyskiwać zasoby rybne chociażby z Bałtyku, ale również zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe poprzez zwiększanie potencjału akwakultury i rybactwa śródlądowego w głębi naszego kraju – poinformował Ciecióra.

Pomoc w hodowli ryb słodkowodnych

Jak podkreślił "jesteśmy jednym z większym producentów ryb z akwakultury, jednym z większych producentów chociażby karpia, a tego karpia i tak każdego roku na nasze potrzeby konsumenckie Polaków brakuje. Chcemy wspierać naszych producentów, którzy się rozwijają, dawać im możliwości do tego, aby ta produkcję zwiększać".

-Warto podkreślić, że my w Polsce mamy jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów przetwórstwa rybnego w Europie. Nasi producenci dominują w rynkach europejskich, zdobywają również rynki na innych kontynentach – dodał ekspert resortu rolnictwa.

Program jest skierowany m.in. do rybaków morskich, Rybackich Lokalnych Grup Działania i organizacji producentów ryb.

Jaki będzie podział środków z UE?

W kwestii podziału środków wskazano cztery priorytetowe obszary: wspieranie rybołówstwa i ochrony żywych zasobów wodnych (314 mln euro); wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury (ponad 304 mln euro); sprzyjanie zrównoważonej niebieskiej gospodarce na obszarach przybrzeżnych i śródlądowych, wspieranie rozwoju społeczności rybackiej oraz sektora akwakultury (67 mln euro), wzmocnienie międzynarodowego zarządzania oceanami z przyczynianiem się do zapewnienia bezpieczeństwa czystości mórz i oceanów (2 mln euro).



PR24/IAR/Augustyniak/PAP/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej