more_horiz
Gospodarka

Prezes PKN Orlen: gaz z nowych złóż trafi do Polski przez Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 11:00
Zwiększamy wydobycie ropy i gazu w Norwegii. W tamtejszym Ministerstwie Ropy Naftowej i Energii złożyliśmy plany zagospodarowania kolejnych złóż morskich - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Gaz dotrze do Polski przez Baltic Pipe.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.Foto: PKN Orlen/screen

"W Ministerstwie Ropy i Energii złożyliśmy plany zagospodarowania kolejnych złóż morskich. W 2024 r. planujemy rozpoczęcie wierceń. Gaz dotrze do Polski przez Baltic Pipe. Synergie płynące z fuzji realnie wzmacniają bezpieczeństwo Polski" - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

PGNiG Norway, wraz z partnerami: Aker BP ASA, "Aker BP", Equinor oraz Wintershal DEA, również podjęło ostateczną decyzję inwestycyjną co do zagospodarowania złóż ropy naftowej i gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Chodzi o złoża Fenris (udział PGNiG Norway wynosi 22,2 proc.), rn (40 proc.) oraz Alve Nord (11,9 proc.).

Na wszystkich tych złożach operatorem jest Aker BP, a łączne zasoby wydobywalne przypadające na PGNiG Norway szacowane są na 65,3 mln boe. "Zaangażowanie kapitałowe PGNiG Norway w realizację projektów Fenris, rn i Alve Nord będzie proporcjonalne do udziału tej spółki w poszczególnych złożach i wyniesie w sumie ok. 2,8 mld NOK" - napisano w komunikacie.

Kiedy złoże zacznie dostarczać gaz do Polski?

Uruchomienie wydobycia węglowodorów z obydwu projektów planowane jest na 2027 rok. Warunkiem rozpoczęcia prac jest zatwierdzenie planów zagospodarowania i eksploatacji przez norweski parlament - wyjaśnił PKN Orlen. Polski koncern posiada 100 proc. udziałów w LOTOS Norge i w PGNiG Norway.

6 grudnia PGNiG podało, że norweska spółka zależna PKN Orlen - PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi złożyła wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji złoża Verdande na Morzu Norweskim. Zgodnie z planem wiercenia mają ruszyć pod koniec 2024 r., a wydobycie rozpocznie się rok później. Docelowo produkcja będzie prowadzona z trzech odwiertów, które zostaną podłączone do infrastruktury pobliskiego złoża Norne. Według PGNiG pozwoli to przyspieszyć proces zagospodarowania i obniżyć koszty inwestycji oraz podnieść efektywności energetyczną całej instalacji.

Czytaj także:

Warunkiem rozpoczęcia prac jest zatwierdzenie planu zagospodarowania i eksploatacji przez norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii.

Baltic Pipe odbierze gaz z nowego złoża

Baltic Pipe jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

Czytaj także:

Budowa została ukończona w 2022 r., z wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system działał z niepełną mocą.

Uruchomienie przesyłu gazu rurociągiem Baltic Pipe, łączącym szelf norweski przez Danię z Polską, miało miejsce 1 października br.

Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać nim gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim i kupiony u innych producentów.


PR24/PAP/sw/kor