W 2022 r. Grupa Orlen odebrała 58 dostaw LNG. Obajtek: to główne źródło zaopatrzenia Polski w gaz
W 2022 roku Grupa Orlen odebrała 58 dostaw LNG gazu skroplonego w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łącznie do Świnoujścia sprowadzono 4,4 mln ton LNG, czyli o 57 proc. więcej niż w 2020 roku.
2023-01-04, 10:07
- Dostawy skroplonego gazu ziemnego do terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego stały się w 2022 roku głównym źródłem zaopatrzenia Polski w gaz zapewniając 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten surowiec - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
36 dostaw ze Stanów Zjednoczonych
W 2022 roku PGNiG z Grupy ORLEN odebrał w Świnoujściu 23 ładunki LNG więcej niż rok wcześniej, kiedy do terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przypłynęło 35 statków, przywożąc łącznie 2,8 mln ton LNG.
W ubiegłym roku najwięcej, bo 36 dostaw, pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Na drugim miejscu znalazły się ładunki z Kataru - 18 statków.
Ponadto Grupa importowała gaz skroplony również z Nigerii (2 dostawy), a także Trynidadu i Tobago oraz z Egiptu (po jednej dostawie).
REKLAMA
Odbiór ładunków w litewskiej Kłajpedzie
Dynamiczny wzrost liczby ładunków LNG był odpowiedzią na zaburzenia na europejskim rynku gazu spowodowane działaniami Gazpromu i rosyjską agresją na Ukrainę.
"Grupa zwiększyła import przede wszystkim z terminali skraplających w Stanach Zjednoczonych, skąd do Polski dotarło o 20 ładunków więcej niż w 2021 roku" - podkreśla spółka.
W ubiegłym roku spółka rozpoczęła odbiór ładunków skroplonego gazu ziemnego w terminalu LNG w litewskiej Kłajpedzie. W całym 2022 r. było 8 takich dostaw o łącznym wolumenie pół miliona ton LNG, co odpowiada 0,7 mld m3 gazu ziemnego w stanie lotnym.
PR24.pl, IAR, DoS
REKLAMA
REKLAMA