Odbudowa Ukrainy. Polskie inwestycje będą rosły. Wskazano kierunki zaangażowania finansowego firm
Skala polskich inwestycji bezpośrednich w Ukrainie może sięgnąć 30 mld dolarów w najbliższych 5 latach. To prawie 30-krotny wzrost - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów zaangażowanie naszych firm będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, usługach finansowych.
2023-01-27, 07:53
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócili uwagę, że odbudowa Ukrainy będzie wymagała znaczącego udziału zachodnich partnerów. Wskazali, że w wyniku wojny zdewastowane zostało ponad 100 tys. km2 tego kraju.
- Kijowska Szkoła Ekonomii wskazuje, że łączne straty infrastrukturalne wyniosły 136 mld dolarów. Szczególnemu zniszczeniu uległa infrastruktura cywilna i energetyczna - zauważyli.
Rekordowe 130 mln euro
Eksperci zwrócili uwagę, że Polska aktywnie wspiera Ukrainę w wysiłkach wojennych.
- We wrześniu ubiegłego roku wartość eksportu z Polski do Ukrainy była wyższa o 46 proc. niż w 2021 r., a import o 23 proc. - wskazali analitycy, powołując się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
REKLAMA
"Jest to wynik dużego wsparcia w postaci eksportu broni oraz znaczącej pomocy humanitarnej dla Ukrainy" - stwierdzono w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
Przypomniano, że dochód z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich w Ukrainie wzrósł, według NBP, z minus 34 mln euro w 2014 r. do rekordowych 130 mln euro w 2021 r.
Analitycy wskazali na duży potencjał przyszłej współpracy z Ukrainą.
"Na konferencji w Lugano ustalono, że Polska i Włochy będą odpowiedzialne za odbudowę Donbasu, jednego z najbardziej zdewastowanych regionów Ukrainy. Patrząc na wielkość tej części Ukrainy, projekty rozwojowe będą odpowiadały za około 15-20 proc. łącznej wielkość Planu Odbudowy, co stanowi wartość rzędu 150-200 mld dolarów" - podkreślono.
REKLAMA
Zwrócono uwagę, że rząd Ukrainy podjął działania usprawniające współpracę z Polską - wdrożył m.in. ustawę o specjalnym statusie Polaków w Ukrainie, która ułatwia prowadzenie działalności.
Odbudowa i modernizacja infrastruktury
Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że oprócz bezpośredniego zaangażowania w odbudowę Ukrainy, skala polskich inwestycji bezpośrednich w tym kraju może wzrosnąć do 30 mld dolarów w najbliższych 5 latach.
"Zaangażowanie będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, części przemysłu czy usługach finansowych. To prawie 30-krotny wzrost" - podkreślono.
Analitycy przypomnieli, że według szacunków NBP w 2021 r. bezpośrednie inwestycje z Polski wynosiły 1,2 mld dolarów.
REKLAMA
Według PIE główne nakłady przy odbudowie Ukrainy wiążą się z: odbudową i modernizacją infrastruktury (235 mld dolarów), odbudową logistyki i integracji z UE (160 mld dolarów) oraz niezależnością energetyczną i Zielonym Ładem (130 mld dolarów).
- Łączny koszt projektów powojennej odbudowy Ukrainy wyniesie ponad 1 bln dolarów - wskazali analitycy PIE, powołując się na wyliczenia władze ukraińskich oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
- Zdecydowana większość kosztów związana będzie z bezpośrednią integracją z państwami Unii Europejskiej, w tym z Polską - podsumowali.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA