more_horiz
Gospodarka

UE zrezygnuje ze zmiany czasu? "Nie ma żadnych nowych informacji, na jakim etapie są prace"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 12:22
Tej nocy przestawiliśmy zegarki i spaliśmy o godzinę krócej przechodząc na czas letni. W Unii Europejskiej już kilka lat temu odbyła się dyskusja o likwidacji zmiany czasu dwa razy w roku, ale na razie nie ma na to szans - jak dowiadujemy się od korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.
Od lat w UE toczy się dyskusja nad celowością dalszego utrzymywania zamiany czasu dwa razy w roku. Na razie nie ma rozstrzygnięcia.
Od lat w UE toczy się dyskusja nad celowością dalszego utrzymywania zamiany czasu dwa razy w roku. Na razie nie ma rozstrzygnięcia.Foto: shutterstock.com/Masson

Za szybką rezygnacją z dwukrotnego przestawiania zegarków w ciągu roku opowiedzieli się tłumnie Europejczycy. Propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie poparł Europarlament, a 2021 rok miał być ostatnim, w którym zmieniamy czas. Ale tak się nie stało.

Więcej strat niż korzyści?

Argumentowano, że takie zmiany są zbyt kosztowne i uciążliwe nie tylko dla obywateli, ale i firm. Jednak prace nad likwidacją zmiany czasu utknęły w miejscu. „Nie mamy żadnych nowych informacji” - odpowiada rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer pytany na jakim etapie są prace.


Posłuchaj
00:52 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli o planach zmiany czasu w UE.mp3 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli o planach zmiany czasu w UE.

 

UE jest w tej sprawie podzielona

Od kilku lat Komisja Europejska powtarza, że "piłka jest po stronie państw członkowskich", a te nie mogą się porozumieć jaką strefę czasową wybrać.

Większość państw deklarowała chęć przyjęcia czasu letniego, ale państwa nordyckie wolały pozostać przy czasie zimowym. Z kolei państwa południa Europy nie chciały niczego zmieniać.


PR24/IAR/Beata Płomecka/sw


REKLAMA