Za szybką rezygnacją z dwukrotnego przestawiania zegarków w ciągu roku opowiedzieli się tłumnie Europejczycy. Propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie poparł Europarlament, a 2021 rok miał być ostatnim, w którym zmieniamy czas. Ale tak się nie stało.
Więcej strat niż korzyści?
Argumentowano, że takie zmiany są zbyt kosztowne i uciążliwe nie tylko dla obywateli, ale i firm. Jednak prace nad likwidacją zmiany czasu utknęły w miejscu. „Nie mamy żadnych nowych informacji” - odpowiada rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer pytany na jakim etapie są prace.
00:52 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli o planach zmiany czasu w UE.mp3 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli o planach zmiany czasu w UE.
UE jest w tej sprawie podzielona
Od kilku lat Komisja Europejska powtarza, że "piłka jest po stronie państw członkowskich", a te nie mogą się porozumieć jaką strefę czasową wybrać.
Większość państw deklarowała chęć przyjęcia czasu letniego, ale państwa nordyckie wolały pozostać przy czasie zimowym. Z kolei państwa południa Europy nie chciały niczego zmieniać.
PR24/IAR/Beata Płomecka/sw