Prezydent Duda: kolej to element strategii bezpieczeństwa państwa i kręgosłup gospodarki

2023-06-06, 11:05

Prezydent Duda: kolej to element strategii bezpieczeństwa państwa i kręgosłup gospodarki
W odczytanym liście prezydent podkreślił, że kolej nie jest bezpośrednio zależna od koniunktury na rynku paliw, charakteryzuje się bowiem wysoką wydajnością i bezpieczeństwem.Foto: PGE/Twitter

"Kolej to kręgosłup gospodarki. To prawda, lecz ten kręgosłup trzeba nieustannie wzmacniać. Polski handel i przemysł potrzebują nowoczesnych połączeń kolejowych - tanich, efektywnych i ekologicznych" - przekazał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników odbywającego się we wtorek w Warszawie Kongresu Rozwoju Kolei.

W liście odczytanym przez szefową Kancelarii Prezydenta RP Grażynę Ignaczak-Bandych prezydent stwierdził, że rozwój transportu kolejowego poprzez modernizację taboru, rozbudowę sieci linii kolejowych czy nowe połączenia transgraniczne ma znaczenie nie tylko gospodarcze, ale to również element strategii bezpieczeństwa państwa.

Nowy system transportowy w Polsce

Andrzej Duda wskazał ponadto, że kolej nie jest bezpośrednio zależna od koniunktury na rynku paliw, charakteryzuje się bowiem wysoką wydajnością i bezpieczeństwem.

"Wkrótce rozpocznie się budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego - nowego systemu transportowego w Polsce, który zintegruje transport kolejowy, drogowy i lotniczy. Wielkie lotnisko na zachód od Warszawy, w powiązaniu z inwestycjami kolejowymi i drogowymi utworzy hub transportowy, odgrywający ważną rolę w skali nie tylko kraju, ale całej Europy Środkowej" - wskazał prezydent.

Zdaniem prezydenta otwarcie CPK przyniesie korzyści zarówno dla gospodarki, jak i dla całego społeczeństwa.

Czytaj także:

Integracja transportu lotniczego, kolejowego i drogowego

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do połowy kolejnej dekady.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej