Kamień węgielny pod terminal cargo na lotnisku Balice wmurowany. Kraków zyska też nowy pas startowy

2023-06-19, 11:33

Kamień węgielny pod terminal cargo na lotnisku Balice wmurowany. Kraków zyska też nowy pas startowy
Port lotniczy w Balicach, to największe regionalne lotnisko w kraju. Korzysta z niego ok. 20 przewoźników. W 2022 roku obsłużył 7,4 mln pasażerów.Foto: Kraków Airport/Twitter

Pod budowę nowego terminala cargo na lotnisku w Balicach wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny. Uroczystość odbyła się przed południem. Inwestycja będzie kosztować prawie 92 mln zł. Przyczyni się zarówno do rozwoju lotniska, jak i całego regionu. Budowa terminala ma się zakończyć w 2024 roku.

Wykonawcą prac jest firma Mostostal Warszawa. Przedmiotem zadania inwestycyjnego jest budowa budynku biurowo-magazynowego wraz z układem drogowym w lotniczej i ogólnodostępnej części lotniska oraz placami manewrowymi i parkingami.

Oprócz obsługi cargo, obiekt wraz z zagospodarowaniem terenu będzie służyć do obsługi i kontroli zaopatrzenia oraz pojazdów wjeżdżających na teren strefy zastrzeżonej Portu Lotniczego.

Przesyłki wymagające specjalnych warunków

Budynek terminala cargo stanowić będzie zwartą pod względem architektonicznym bryłę, mieszcząc w sobie wszystkie zakładane funkcje oraz w sposób czytelny dzielić się będzie na część biurową oraz część magazynową. Zasadniczą funkcją części magazynowej będzie obsługa frachtu cargo samochodowo-lotniczego.

Inwestycja zostanie zlokalizowana w części wschodniej lotniska, z bezpośrednim wjazdem z drogi wojewódzkiej numer 774. Planowana powierzchnia terminala wynosi 2,7 tys. m2 części magazynowej oraz 1,2 tys. m2 powierzchni biurowej. Powierzchnia całego terminala wyniesie ponad 5,5 tys. m2. Będzie on obsługiwać także przesyłki, które wymagają specjalnych warunków. Chodzi między innymi o lekarstwa, żywność czy żywe zwierzęta. Dojazd do terminala ułatwi wyremontowany i zmodernizowany odcinek drogi.

Największe regionalne lotnisko w kraju

Nowy terminal to szansa na rozwój całego regionu Małopolski. Dzięki inwestycji powstaną nowe miejsca pracy - zarówno w samym porcie, jak i w branży logistycznej. Nowy terminal zwiększy także przepustowość lotniska.

W ramach umowy, oprócz terminala, na terenie lotniska powstanie także nowy budynek podstacji energetycznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Obiekt ten będzie zlokalizowany między budynkiem administracyjno-technicznym a obecnym terminalem pasażerskim. Stacja zapewni służbom energetycznym lotniska odpowiednie funkcje energetyczne, socjalne, biurowe, magazynowe i garażowe.

Port lotniczy w Balicach to największe regionalne lotnisko w kraju. Korzysta z niego ok. 20 przewoźników. W 2022 roku obsłużył 7,4 mln pasażerów, co oznacza, że jest to drugi wynik w historii lotniska.

Procedury dla inwestycji militarnych

Najważniejszą inwestycją, która usprawni ruch na krakowskim lotnisku, będzie budowa nowej drogi startowej. Inwestycja spotkała się z protestami okolicznych mieszkańców. Zablokowali on wydanie decyzji środowiskowej. Protestujący obawiają się hałasu. Postulują remont istniejącego pasa startowego.

W maju minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że droga zostanie wybudowana w oparciu o procedury dla inwestycji militarnych, co pozwoli ominąć niektóre formalności. Krakowski port uznano za taką właśnie inwestycję. Jest on też jednym z portów natowskich. Nowa droga startowa ma być umieszczona po północnej stronie obecnej. Ma mieć długość 2, tys. metrów i szerokość 45 metrów plus 7,5 metra poboczy po obu stronach.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej