Wielki finał projektu Polimery Police. Rusza produkcja propylenu i polipropylenu

W czwartek - uroczyście - rozpocznie się produkcja polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty - Polimery Police - poinformowała spółka Polyolefins. Projekt obejmuje dwa główne procesy technologiczne: odwodornienie propanu do propylenu i polimeryzację propylenu do polipropylenu.

2023-06-21, 08:59

Wielki finał projektu Polimery Police. Rusza produkcja propylenu i polipropylenu
W pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora MMR, który będzie służyć jako obiekt szkoleniowy, badawczy i testowy. Reaktor zostanie podłączony do infrastruktury energetycznej Grupy Azoty Police. Foto: Grupa Azoty/Twitter

Projekt Polimery Police, realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins, to budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego obejmującego instalację do produkcji propylenu, instalację do produkcji polipropylenu, terminal przeładunkowo-magazynowy, a także infrastrukturę logistyczną oraz odpowiednie instalacje pomocnicze.

Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do inwestycji - propanu i etylenu. W polickim gazoporcie wybudowano trzy zbiorniki - dwa na propan o pojemności 40 tys. m3 każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tys. m3.

Pozytywny wpływ na pozycję Polski

Pierwsza dostawa propanu dotarła do gazoportu w grudniu ubiegłego roku, a pierwsza dostawa etylenu - w marcu tego roku.

Grupa Azoty wyjaśniła, że Polimery Police, realizowane przez Polyolefins, spółkę celową grupy, to inwestycja, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju. To jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym.

REKLAMA

Projekt obejmuje dwa główne procesy technologiczne: odwodornienie propanu do propylenu i polimeryzację propylenu do polipropylenu.

Druga pozycja w Unii Europejskiej

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie.

Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej