Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Minister Buda: zmniejszą formalności o połowę
Proponowane zmiany w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmniejszą formalności będące po stronie samorządów o połowę - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Procedowana nowelizacja wprowadza nowe narzędzie planistyczne - plan ogólny, który ma być uchwalany dla całej gminy jako akt prawa miejscowego.
2023-06-27, 12:47
- Dzisiaj polityka przestrzenna jest rzeczywiście bardzo droga, natomiast my ją zdecydowanie upraszczamy. Plan ogólny to będzie mniej niż połowa formalności i wymogów, które dzisiaj są w planie zagospodarowania przestrzennego - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Połowa formalności po stronie samorządów
- Znacząco pomagamy samorządom, żeby odformalizować ten proces, żeby go ułatwić, ale też uczynić go tańszym. W związku z tym to jest bardzo dobra informacja dla samorządów - dodał Waldemar Buda.
- Jeśli chodzi o nowe zasady planowania przestrzennego, które tą ustawą będą wprowadzone, mniej więcej połowa formalności jest po stronie samorządów. Więc zakładam, że i koszty będą na zbliżonym poziomie - powiedział minister, pytany, czy obowiązek uchwalania planu ogólnego może spowodować wzrost kosztów po stronie samorządów.
Czy Sejm poprze poprawkę Senatu?
Zgodnie z pierwotnym projektem, na uchwalenie planów ogólnych gminy będą miały czas do 1 stycznia 2026 r. Minister Buda nie chciał rozstrzygać, czy Sejm poprze poprawkę Senatu, zakładającą wydłużenie tego czasu o trzy lata.
REKLAMA
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA