Proste Spółki Akcyjne dla innowacyjnych przedsiębiorców. Resort rozwoju podsumowuje dwa lata działania przepisów

2023-07-04, 13:37

Proste Spółki Akcyjne dla innowacyjnych przedsiębiorców. Resort rozwoju podsumowuje dwa lata działania przepisów
Dzięki nieskomplikowanej rejestracji, elastycznej strukturze kapitałowej i możliwości wyboru optymalnego systemu organów, wszyscy, którzy opierają swój pomysł biznesowy na wiedzy, mogą łatwiej założyć biznes.Foto: shutterstock, Robert Kneschke

Prawie 1,8 tys. Prostych Spółek Akcyjnych powstało w Polsce w ciągu dwóch lat. Co czwarta działa m.in. w usługach informatycznych - poinformował resort rozwoju i technologii. Minister Waldemar Buda przypomniał, że PSA to rozwiązanie dla tych, którzy opierają pomysł biznesowy na wiedzy.

Przepisy, które umożliwiają założenie biznesu w formule Prostej Spółki Akcyjnej (PSA), weszły w życie 1 lipca 2021 roku. PSA to rozwiązanie dla innowacyjnych przedsiębiorców. Jej celem jest m.in. wzmocnienie rozwoju start-upów, zwiększenie ich konkurencyjności.

Nieskomplikowana rejestracja

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zwrócił uwagę, że w przypadku PSA do minimum ograniczono wymogi i formalności związane z jej utworzeniem i prowadzeniem.

- Mimo stosunkowo krótkiego istnienia w systemie prawnym, coraz więcej osób dostrzega wartość z prowadzenia swojej działalności właśnie w tej formie - dodał.

Z danych przekazanych przez MRiT wynika, że w ciągu dwóch lat obowiązywania przepisów założono już blisko 1.800 Prostych Spółek Akcyjnych. Najwięcej z nich (568) powstało w województwie mazowieckim; 184 w Małopolsce, a 178 na Śląsku. Po pierwszym roku funkcjonowania przepisów dotyczących PSA resort rozwoju informował, że na taką formę działalności zdecydowało się wówczas ponad 800 przedsiębiorców.

"Prosta Spółka Akcyjna to narzędzie, które łączy cechy spółki z o.o. z zaletami spółki akcyjnej" - podkreśla resort.

Jak zwraca uwagę minister Buda, dzięki nieskomplikowanej rejestracji, elastycznej strukturze kapitałowej i możliwości wyboru optymalnego systemu organów, jaką daje PSA, wszyscy, którzy opierają swój pomysł biznesowy na wiedzy mogą łatwiej założyć biznes.

"Informacja i komunikacja"

Ministerstwo przekazało, że blisko co czwarta utworzona PSA jako podstawowy przedmiot działalności w PKD wskazała sekcję "informacja i komunikacja", czyli prowadzi działalność związaną np. z telekomunikacją czy oprogramowaniem i usługami informatycznymi.

Resort dodał, że 20 proc. powstałych PSA wskazuje "działalność profesjonalną, naukową i techniczną", która obejmuje obszary, takie jak np. działalność prawnicza, rachunkowo-księgowa czy działalność związaną z badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej