Warszawa: tu żyje się najlepiej

Najwyższe pensje, najwięcej podmiotów gospodarczych oraz największy dochód na jednego mieszkańca jest w Warszawie.

2011-03-01, 17:21

Warszawa: tu żyje się najlepiej
Warszawa, stacja metra Centrum. Foto: www.um.warszawa.pl

Posłuchaj

Krzysztof Kowalski (Urząd Statystyczny w Warszawie): Warszawiacy zarabiają i wydają więcej
+
Dodaj do playlisty

Urząd Statystyczny przedstawił dane, z których wynika, że Warszawa jest najbardziej atrakcyjnym miastem w Polsce. Przeciętne wynagrodzenie w stolicy w ubiegłym roku wynosiło 4.400 zł. na Mazowszu o 200 złotych mniej.

Jak podkreśla zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego Krzysztof Kowalski, poziom życia w Warszawie jest wysoki podobnie jak potencjał gospodarczy.

Warszawa wyspą szczęścia dla mężczyzn

 - Warszawa to wyspa szczęścia - mówi Kozłowski.

Statystyczny mieszkaniec na Mazowszu ma 38 lat, jest dobrze wykształcony, zarabia nieźle jak na warunki krajowe i wydaje więcej niż przeciętny mieszkaniec Polski.

W Warszawie więcej jest kobiet niż mężczyzn. W Warszawie mieszka 1.7 mln osób, statystyczny mieszkaniec stolicy ma prawie 41 lat.

Problemem stolicy są bezrobotni po studiach, którzy stanowią 23% wśród poszukujących pracy. Najwięcej bezrobotnych jest między 25 a 34 rokiem życia stanowią oni 30% ogółu pozostających bez pracy.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski ocenia, że w Warszawie można zrobić szybką i błyskotliwą karierę - to miasto wielu możliwości dodaje.

Mazowsze daleko za Warszawą

Ze statystyk wynika, że województwo mazowieckie nie utrzymuje się na tak dobrym poziomie jak w stolicy. Na wysokim poziomie utrzymują się wynagrodzenia tylko w Płocku, oraz w powiatach pruszkowskim, nowodworskim, grodziskim, piaseczyńskim i kozienickim. Poniżej 2.500 zł. zarabiają mieszkańcy powiatu radomskiego, mławskiego, siedleckiego i szydłowieckiego.

Statystyki dotyczące wykorzystania środków unijnych nie należą do najwyższych zaznacza Krzysztof Kowalski zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Warszawie. Mazowsze wypracowuje największy w kraju dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale wykorzystanie środków unijnych jest nie najlepsze w 2009 roku Mazowsze pod tym względem było na 15 miejscu.

Niepokojące są informacje o pogłębiającym się zróżnicowaniu regionu na bogate i biedne obszary zauważa wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Na największe zarobki w Warszawie i na Mazowszu mogą liczyć pracownicy sektora prywatnego w zawodach prawnika, doradcy podatkowego, architekta, inżyniera oraz pracowników branży reklamowej. O prawie 70% więcej niż przeciętna pensja zarabiają informatycy, pracownicy związani z telekomunikacją, działalnością wydawniczą czy produkcją telewizyjną i muzyczną.

tk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej