more_horiz
Gospodarka

Powstanie Biała Księga polsko-ukraińskich gospodarczych kwestii spornych. Ruszyły spotkania z przedsiębiorcami

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 08:44
Na przełomie sierpnia i września ma zostać opublikowana Biała Księga diagnozująca kwestie sporne w polsko-ukraińskich relacjach gospodarczych. Przy pracach nad nią będą wykorzystane wnioski z konsultacji z przedsiębiorcami - poinformowała resort funduszy.
90 proc. pomocy humanitarnej i wojskowej kierowanej na Ukrainę przechodzi przez polskie drogi, koleje i przejścia graniczne. Po wojnie te punkty spedycyjno-logistyczne będą jeszcze bardziej eksploatowane.
90 proc. pomocy humanitarnej i wojskowej kierowanej na Ukrainę przechodzi przez polskie drogi, koleje i przejścia graniczne. Po wojnie te punkty spedycyjno-logistyczne będą jeszcze bardziej eksploatowane.Foto: Jadwiga Emilewicz/Twitter

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że przedstawiciele firm z różnych branż spotkali się w Poznaniu z wiceminister funduszy Jadwigą Emilewicz oraz ekspertami z instytucji publicznych wspierających proces odbudowy Ukrainy.

Przedsiębiorcy mogli zapoznać się z możliwościami wsparcia działalności na ukraińskim rynku.

600 polskich firm na Ukrainie

Resort podkreślił, że było to pierwsze z serii takich spotkań.

- Wnioski z konsultacji zostaną wykorzystane przy pracach nad Białą Księgą dotyczącą kwestii spornych w polsko-ukraińskich relacjach gospodarczych. Natomiast samym firmom, które będą brały w nich udział, pozwolą na szerokie omówienie swoich potrzeb z instytucjami publicznymi, które są zaangażowane w proces powojennej odbudowy Ukrainy - powiedziała podczas spotkania pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że ponad 2,5 tys. firm z Polski, które są zainteresowane udziałem w procesie odbudowy Ukrainy, zgłosiło się do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

- Pomimo wojny wciąż blisko 600 naszych firm działa w tym kraju. Już teraz blisko 90 proc. pomocy humanitarnej i wojskowej kierowanej na Ukrainę przechodzi przez polskie drogi, koleje i przejścia graniczne. Jestem przekonana, że po wojnie te punkty spedycyjno-logistyczne będą jeszcze bardziej eksploatowane - stwierdziła wiceminister Emilewicz.

Sposoby rozwiązania problemów

Jak podało MFiPR, Biała Księga, diagnozująca kwestie sporne we wzajemnych relacjach polsko-ukraińskich oraz sposoby ich rozwiązania, ma zostać opublikowana na przełomie sierpnia i września tego roku.

W rozmowach, oprócz Jadwigi Emilewicz, uczestniczyli również przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Banku Gospodarstwa Krajowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Grupy MTP.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS