Rusza portal e-Budownictwo. Prezes GUNB: jedno okno do wszystkich e-usług
Rusza portal e-Budownictwo - jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa - poinformowała prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Dodała, że na początku września ruszy też nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.
2023-08-30, 13:46
Podczas Ogólnopolskiego Kongresu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego "Cyfryzacja procesu budowlanego w praktyce", który odbywa się w Warszawie, prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) Dorota Cabańska ogłosiła uruchomienie portalu e-Budownictwo.
- To swoista brama dostępowa - jedno okno, w którym gromadzone będą wszystkie usługi, wszystkie systemy i rejestry. Dzięki tej jednej bramie dostępowej, czy to obywatel, czy to urzędnik będą mieli możliwość zalogowania się do wszystkich systemów i skorzystania ze wszystkich usług - poinformowała Dorota Cabańska
Dodała, że na początku września GUNB uruchomi nowy portal e-wykonań zastępczych.
- To bardzo ważne rozwiązanie przede wszystkim dla nadzoru budowlanego. System będzie wspierał nadzór budowlany w realizacji tych wykonań - wyjaśniła.
REKLAMA
Cyfryzacja wymagała zmian w prawie
Prezes GUNB oceniła, że prowadzona przez urząd od 2020 r. cyfryzacja procesu budowlanego to "bardzo trudny złożony proces".
- To jest nie tylko wprowadzanie nowych rozwiązań, ale także modernizacja, dostosowanie istniejących systemów. To jest także szeroko rozumiana współpraca ze wszystkimi uczestnikami procesu inwestycyjno-budowalnego - podkreśliła.
Dodała, że cyfryzacja wymagała zmian w prawie budowlanym, podjęcia współpracy z samorządami, przeprowadzenia modernizacji istniejących procesów IT, stworzenia nowych narzędzi informatycznych dla obywateli.
- W ostatnich latach sfrezowaliśmy książkę obiektu, dziennik budowy, rejestr uprawnień budowlanych - wymieniła Dorota Cabańska.
REKLAMA
- Trzy lata temu nikt by nie pomyślał, że można rozpocząć budowę domu z kanapy w swoim salonie. Dzisiaj to już możliwe - zaznaczyła.
Nowy obowiązek - to jeden usunięty
- Trzeba pokazywać, że w całym procesie budowlanym są etapy, które są niepotrzebne, można to pominąć, można to ograniczyć, można to uprościć do informacji w formie elektronicznej. Do tego musimy zmierzać, bo dzisiaj proces budowlany, cała branża budowlana, to jest wielki motor naszej gospodarki - podkreślił z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Dodał, że poprzez wskazywanie ułatwień trzeba proces budowlany uczynić znośnym dla inwestora. Tym bardziej, że - jak wskazał minister - przepisy europejskie nakładają na inwestora dodatkowe wymogi związane z energooszczędnością, z bezpieczeństwem.
- Jest taka zasada, którą chcielibyśmy wprowadzić, że jeden, nowy obowiązek dla przedsiębiorców, to jeden usunięty z porządku prawnego. Jak sądzę w kolejnej kadencji, bo nie zdążymy już w tej, wprowadzimy taką regułę. Ona dla budownictw się idealnie nadaje - poinformował.
REKLAMA
Ścieżka szybkich zmian
Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński dodał natomiast, że w ministerstwie pracuje zespół zajmujący się systemem Building Information Modeling (Modelowanie Informacji o Budynku - cyfrowy zapis fizycznych i funkcjonalnych parametrów obiektu budowlanego służący, jako baza wiedzy dla uczestników procesu inwestycyjnego).
- Zespół za kilka tygodni ogłosi raport ze swojej działalności i przedstawi ścieżkę szybkich zmian i dojścia do bardzo nowoczesnego budowania w Polsce - zapowiedział Piotr Uściński.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA