more_horiz
Gospodarka

Za wykorzystywanie przewagi kontraktowej kara do 3 proc. obrotu. UOKiK stawia zarzuty Carrefour Polska

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 12:17
Prezes UOKiK postawił zarzuty spółce Carrefour Polska; zastrzeżenia budzi nieuzasadnione pobieranie opłat od kontrahentów za transport towarów z magazynu centralnego do sklepów sieci - podał Urząd. Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. obrotu.
W opinii UOKiK, praktyka Carrefour Polska może być przejawem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej i jest zagrożona karą do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy
W opinii UOKiK, praktyka Carrefour Polska może być przejawem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej i jest zagrożona karą do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcyFoto: Daniel Sztork/Shutterstock

Jak podkreślił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny, centralna dystrybucja towarów jest integralną częścią modelu biznesu sieci handlowych i leży w ich interesie, dlatego niedopuszczalne jest żądanie od dostawców opłat za transport z głównego magazynu do sklepów.

Przerzucenie kosztów na kontrahentów

- W rzeczywistości jest to przerzucenie przez sieć kosztów własnej działalności na kontrahentów. Ta nieuczciwa praktyka może dotyczyć spółki Carrefour Polska. Za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi jej kara do 3 proc. obrotu - powiedział Tomasz Chróstny.

"Jednocześnie ustalenia poczynione w toku dotychczasowych działań UOKiK dotyczących relacji sieci handlowych z dostawcami produktów rolno-spożywczych wskazują, że na rynku występują podmioty, które na własny koszt wykonują czynności związane z rozwożeniem towarów z centrów dystrybucyjnych do placówek detalicznych. Może to oznaczać, że Carrefour Polska pobierając opłaty za transport z magazynów centralnych do sklepów przerzuca na dostawców koszty swojej działalności" - wskazał Urząd.

Nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej

W opinii UOKiK, taka praktyka może być przejawem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej i jest zagrożona karą do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

UOKiK przypomniał, że wcześniej prezes Urzędu postawił zarzut nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej spółce Auchan Polska.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS