Biznesowe starcie Bułgarii z Austrią. Wiedeń przyznaje, że ponosi poważne straty

W Bułgarii coraz silniejsze są nastroje antyaustriackie z powodu blokowania przez Wiedeń pełnoprawnego członkostwa w strefie Schengen. Austria zgodziła się, by począwszy od końca marca obywatele Bułgarii i Rumunii mogli po niej swobodnie się przemieszczać, lecz wyłącznie drogą powietrzną i morską. Tymczasem biznes bułgarski uważa, że rocznie traci co najmniej 1 mld euro z powodu przestojów na granicach lądowych.

2024-01-10, 13:45

Biznesowe starcie Bułgarii z Austrią. Wiedeń przyznaje, że ponosi poważne straty
Agencja celna w Sofii przekazała, że austriackie samochody osobowe i ciężarówki z towarami, wiezionymi do Austrii, są skrupulatnie sprawdzane. Sprawia to, że na granicy spędzają długie godziny. Foto: Mircea Moira/Shutterstock

Wasil Welew, szef największej organizacji pracodawców, wezwał do bojkotu austriackich towarów w Bułgarii.

- Należy bojkotować sieć sklepów Billa i stacje benzynowe sieci OMV - twierdzi.

W jego ocenie, totalny bojkot powinien objąć również austriackie kurorty zimowe.

Biznes poprze rząd, jeżeli ten zdecyduje się na twardsze kroki wobec Austrii - zaznaczył w wywiadzie telewizyjnym.

REKLAMA

"Sprawdzać długo i bardzo dokładnie"

- Bułgarskie władze powinny stwarzać przeszkody austriackim kierowcom, przejeżdżającym przez Bułgarię - należy ich oraz ich pojazdy sprawdzać długo i bardzo dokładnie, ponieważ oni to samo robią z naszymi kierowcami i pojazdami - dodał Wasil Welew.

Media bułgarskie informują, że na przejściach granicznych już do tego dochodzi. Agencja celna w Sofii przekazała, że austriackie samochody osobowe i ciężarówki z towarami, wiezionymi do Austrii, są skrupulatnie sprawdzane. Sprawia to, że na granicy spędzają długie godziny.

Słabe wyniki w walce z korupcją

Tymczasem Austriacka Izba Handlowa sygnalizuje, że Wiedeń ponosi wskutek takich działań poważne straty. Bułgaria jest przez Austrię krytykowana za słabe wyniki w walce z korupcją i przewlekłe procedury w rozwiązywaniu sporów handlowych.

Austria przez długi czas stawała na przeszkodzie włączenia Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen. W grudniu 2023 r. zgodziła się na ich przyjęcie. Obywatele Bułgarii i Rumunii od 31 marca 2024 r. będą mogli swobodnie podróżować po niej wyłącznie drogą powietrzną i morską, podczas gdy dla bułgarskiego biznesu ważniejsza jest droga lądowa.

REKLAMA

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej