Francuska prawica negatywnie ocenia wydarzenia w Polsce. "Bardzo niekorzystne dla reputacji gospodarczej"

2024-01-11, 11:22

Francuska prawica negatywnie ocenia wydarzenia w Polsce. "Bardzo niekorzystne dla reputacji gospodarczej"
W ocenie francuskiego europosła, ostatnie wydarzenia są bardzo niepokojące dla reputacji gospodarczej Polski i mogą zniechęcić inwestorów do przyjścia z pieniędzmi nad Wisłę lub pozostania w Polsce. Foto: industryviews / shutterstock

- Ostatnie wydarzenia są bardzo niekorzystne dla reputacji gospodarczej Polski. Działania podjęte przez rząd Donalda Tuska mogą zniechęcić inwestorów, którzy nie lubią nieprzewidywalności prawnej - ostrzega francuski prawicowy europoseł Gilles Lebreton, członek frakcji Tożsamość i Demokracja w Parlamencie Europejskim.

- Jestem zaskoczony, że policja w Polsce weszła do Pałacu Prezydenckiego, aby aresztować dwie osoby, w tym byłego ministra spraw wewnętrznych. To policzek dla prezydenta. Wydaje mi się to nie do pogodzenia z poszanowaniem praworządności - ocenił Gilles Lebreton, pytany o komentarz do zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

W jego ocenie premier Donald Tusk "dąży do eskalacji konfliktu z prezydentem Dudą i PiS".

- Bez wątpienia chce zademonstrować swoją lojalność wobec UE, aby zaskarbić sobie łaski jej przywódców, a także przypodobać się swojemu elektoratowi. "Likwidacja" mediów publicznych, o której zdecydowano w grudniu, była częścią tej samej strategii - podkreślił eurodeputowany, który został wybrany do PE z ramienia partii Zjednoczenie Narodowe (Rassemblement National) Marine Le Pen.

"Mogą zniechęcić inwestorów"

Pytany, czy technika sprawowania władzy polegająca na zarządzaniu konfliktem nie jest coraz popularniejsza wśród polityków w całej Europie, odparł: "Eskalacja konfliktów nigdy nie jest dobrą rzeczą w perspektywie średnioterminowej dla władzy. We Francji prezydent Macron zdołał przezwyciężyć kryzys żółtych kamizelek - bez wątpienia dzięki pandemii COVID-19, która położyła mu kres - ale stracił przy tym znaczną część swojej popularności. Wiarygodność, która mu pozostała, została podważona przez reformę emerytalną, którą narzucił w 2023 r. Francuzom, którzy jej nie chcieli. Skrajna brutalność Donalda Tuska powinna logicznie prowadzić do jeszcze szybszego spadku jego popularności".

Ostatnie wydarzenia są bardzo niepokojące dla reputacji gospodarczej Polski. Myślę, że mogą one zniechęcić inwestorów do przyjścia ze swoimi pieniędzmi nad Wisłę lub pozostania w Polsce, nawet jeśli przywódcy UE udają, że jest inaczej. Inwestorzy po prostu nie lubię braku przewidywalności prawnej. To oczywiste - podsumował Gilles Lebreton.

Policji potwierdziła zatrzymanie

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia 2023 r. prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z orzeczeniem Sądu Najwyższego.

Na początku czerwca 2023 roku Izba Karna SN, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy byłych szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec wówczas nieprawomocnie skazanych i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

Komenda Stołeczna Policji potwierdziła we wtorek wieczorem zatrzymanie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy przebywali w tym momencie w Pałacu Prezydenckim.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej