Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Dotacje do pomp ciepła z dodatkowymi obostrzeniami

2024-03-01, 07:48

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Dotacje do pomp ciepła z dodatkowymi obostrzeniami
Eksperci wskazują, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Foto: HarmvdB/pixabay.com

NFOŚiGW wprowadza zmiany w programie "Czyste Powietrze". Dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaznaczono, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań.

Zmiany w programie antysmogowym "Czyste Powietrze" zakładają ograniczenie możliwości uzyskania dofinansowania na pompy ciepła wyłącznie do urządzeń znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM. Lista ta prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB).

Wkrótce Instytut prześle do wszystkich podmiotów, których urządzenia są obecnie na liście, informację o nowych wymogach dotyczących konieczności przedstawienia raportów z badań pomp ciepła potwierdzających parametry wskazane w etykiecie energetycznej i karcie produktu.

Pompa ciepła z certyfikatem

W październiku ubiegłego roku NFOŚiGW informował, że do resortu klimatu i środowiska przekazano pismo w sprawie rekomendowanych zmian w programie "Czyste Powietrze" odnośnie dofinansowania wymiany źródeł ciepła na pompy ciepła. Wskazano na wykluczenie możliwości udzielania dotacji na urządzenia, których deklarowane dane techniczne nie odpowiadają rzeczywistym parametrom.

Chodziło m.in. - jak podano - o zamknięcie listy ZUM w zakresie pomp ciepła, czyli ograniczenia możliwości udzielania dofinansowania wyłącznie do urządzeń wpisanych na tę listę. Jak informowano, NFOŚiGW razem z Instytutem Ochrony Środowiska planował, aby do wniosku o wpisanie pompy ciepła na listę ZUM konieczne było dołączenie raportu z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium, posiadającym odpowiednie certyfikaty.

Kolejną rekomendacją NFOŚiGW względem dotowanych pomp ciepła było określenie, oprócz wymagań w zakresie klasy efektywności energetycznej, także wymagań w zakresie np.: stosowania naturalnego czynnika roboczego, minimalnej sprawności sezonowej dla klimatu chłodnego czy mocy akustycznej.

Nieuczciwi sprzedawcy

Eksperci wskazują, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września NFOŚiGW wskazywał, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń oferowane przez fundusz.

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE wskazywała również, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej