Problemy finansowe młodych. Szybkie i łatwe zakupy online, a później kłopoty z terminową spłatą kredytów

2024-03-06, 07:40

Problemy finansowe młodych. Szybkie i łatwe zakupy online, a później kłopoty z terminową spłatą kredytów
Problemy młodych ludzi wynikają w dużej mierze z nadmiernego korzystania z oferty "kup teraz, zapłać później", która często powoduje, że kupujemy produkty niepotrzebne, zaspakajające nasze zachcianki. Foto: Shutterstock/ Andrey_Popov

Młodzi ludzie mają częściej kłopot z terminową spłatą kredytów niż starsi - wynika z najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej i Grupy ANG. Co piąty młody dorosły jest gotowy skorzystać z odroczenia płatności.

Autorzy badania podkreślają, że 84 proc. młodych dorosłych stanęło przed wyzwaniem związanym z pozyskaniem środków do realizacji swoich celów i skorzystało z jakiejś formy zewnętrznego finansowania.

Brak dyscypliny finansowej

Dyrektorka do spraw Edukacji Grupy BIK Małgorzata Bielińska powiedziała, że co piąty młody dorosły w wieku od 18 do 35 lat jest gotowy skorzystać z odroczenia płatności na zakupy do kwoty nie przekraczającej 500 zł.


Posłuchaj

Młodzi ludzie mają częściej kłopot z terminową spłatą kredytów niż starsi (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Ekspertka podkreśliła, że taka forma zapłaty za towar sprawdza się jedynie w sytuacji, gdy nie przekraczamy umownego terminu spłaty należności. Brak dyscypliny finansowej w takiej sytuacji może doprowadzić nawet do tzw. pętli zadłużenia.

Nadmierne korzystanie z oferty

Z kolei Katarzyna Sekścińska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego zwróciła uwagę, że problemy młodych ludzi wynikają w dużej mierze z nadmiernego korzystania z oferty "kup teraz, zapłać później", która często powoduje, że kupujemy produkty niepotrzebne, zaspakajające nasze zachcianki.

Katarzyna Sekścińska przypomniała, że zakupy online bardzo rozwinęły się w okresie pandemii i zostały z nami.


Posłuchaj

Młodzi ludzie mają częściej kłopot z terminową spłatą kredytów niż starsi (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Badania zostały przeprowadzone w ramach obchodzonego Roku Edukacji Ekonomicznej.

PR24.pl, IAR, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej