Recykling zużytych urządzeń OZE. Polska staje się liderem w odzyskiwaniu cennych surowców

2024-03-10, 12:25

Recykling zużytych urządzeń OZE. Polska staje się liderem w odzyskiwaniu cennych surowców
Technologię odzyskiwania surowców z paneli PV opracowała polska firma technologiczno-badawcza 2loopTech we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Spółka ma decyzję środowiskową na przetwarzanie do 2 tys. ton paneli rocznie. Foto: taka1022/Shutterstock

Ambitne cele transformacji energetycznej UE będą trudne do realizacji bez recyklingu istniejących już urządzeń wykorzystywanych w OZE. Z publikacji UN Global Compact Network Poland wynika, że Polska może stać się liderem w tym sektorze.

Tomasz Czech z UN Global Compact Network Poland przypomniał, że Komisja Europejska przedstawiła projekt Net-Zero Industry Act, który ma zapewnić technologiczne zaplecze dla transformacji energetycznej, w tym reindustrializację oraz rozwój produkcji w Unii Europejskiej urządzeń wykorzystywanych w OZE. Na ten cel przewidziano 270 mld euro.

Według niego ambitne cele transformacji energetycznej będą trudne do realizacji bez recyklingu istniejących już urządzeń wykorzystywanych w OZE, w tym paneli PV.

60 mln paneli fotowoltaicznych

- Reindustrializacja europejskiego rynku urządzeń OZE założona w unijnym projekcie Net-Zero Industry Act jest nie tylko szansą dla producentów paneli fotowoltaicznych, ale również dla całego sektora recyklingu tych urządzeń, począwszy od paneli PV a na łopatach turbin wiatrowych kończąc - podkreślił przedstawiciel UN Global Compact Network Poland.

Zgodnie z zaprezentowanymi przez niego wyliczeniami do 2030 roku w całej Unii Europejskiej będzie można odzyskać 60 mln paneli wartych 450 mld euro. Sam krzem, z których są zrobione, pozwoli na ponowne wyprodukowanie około 30 mln nowych urządzeń PV.

Jak przewiduje Tomasz Czech, dzięki innowacyjnej technologii oraz korzystnym regulacjom prawnym Polska może stać się liderem w odzyskiwaniu cennych surowców z urządzeń wykorzystywanych w OZE, takich jak srebro, aluminium, miedź czy krzem.

Powrót materiałów do obiegu

Technologię odzyskiwania tych surowców z paneli PV opracowała polska firma technologiczno-badawcza 2loopTech we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Prezes tej firmy Maciej Tora przypomniał, że technologia ta pozwala na prawie 100-proc. powrót tych materiałów do obiegu.

- To pełnowartościowe produkty do wytwarzania nowych paneli PV - wskazał Maciej Tora.

Zaznaczył, że spółka ta posiada obecnie decyzję środowiskową na przetwarzanie do 2 tys. ton paneli PV rocznie w swoim zakładzie w Łodzi.

- Jednocześnie pracujemy intensywnie nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do całkowicie zautomatyzowanych systemów recyklingu, dzięki temu czterokrotnie zwiększymy wydajność zakładu - dodał prezes Tora.

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej