Rynek pracy w Polsce. Dziesiątki tysięcy wolnych etatów, brakuje nie tylko fachowców

2024-04-25, 17:45

Rynek pracy w Polsce. Dziesiątki tysięcy wolnych etatów, brakuje nie tylko fachowców
W przypadku firm produkcyjnych największe deficyty występują wśród stanowisk mocno wyspecjalizowanych, jak elektromonterzy, automatycy, elektrycy, spawacze, ślusarze. Foto: David Tadevosian/Shutterstock

W marcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85,8 tys. wolnych etatów, przy czym najwięcej ofert dotyczyło pracowników produkcji. Największy niedobór występuje m.in. w branży logistycznej i właśnie produkcyjnej - wynika z analizy agencji zatrudnienia Trenkwalder.

W branży logistycznej i produkcyjnej brakuje nie tylko fachowców o wąskich i specjalistycznych kwalifikacjach, ale też operatorów wózków widłowych czy pracowników fizycznych.

- W przypadku firm produkcyjnych największe deficyty występują wśród stanowisk mocno wyspecjalizowanych, jak elektromonterzy, mechanicy w działach utrzymania ruchu, automatycy, elektrycy, spawacze, ślusarze, operatorzy maszyn CNC. Brakuje także operatorów wózków widłowych oraz pracowników fizycznych wykonujących proste, powtarzalne czynności. W przypadku branży logistycznej od lat na podium są kierowcy ciężarówek - powiedziała dyrektor agencji zatrudnienia Trenkwalder Ewelina Glińska-Kołodziej.

Sytuacji nie poprawiły nawet podwyżki

Wpływ na tę sytuację ma m.in. odpływ pracowników z Ukrainy, którzy wybierają dziś wyjazd dalej na zachód i jednocześnie brak ułatwień w zatrudnianiu pracowników z krajów Dalekiego Wschodu. Ponadto - jak dodała Ewelina Glińska-Kołodziej - warunki inflacji i gospodarki w Polsce skłaniają coraz więcej Polaków do wyjazdu zarobkowego za granicę, np. do Niemiec czy Holandii.

Jej zdaniem sytuacji w branży produkcyjnej i logistycznej nie poprawiły nawet podwyżki, które firmy zaoferowały pracownikom w ciągu ostatniego roku. Jak wynika z analizy porównawczej wynagrodzeń w pierwszym kwartale 2023 i 2024 roku, przeprowadzonej przez Trenkwalder na podstawie prowadzonych rekrutacji w wybranych województwach, średnie wynagrodzenie na stanowisku operatora wózka widłowego wzrosło o ok. 9,7 proc., na stanowisku pracownika logistyki - ok. 11,5 proc., a na stanowisku operatora produkcji - ok. 10,5 proc.

Zaznaczono, że w wyniku kolejnej podwyżki płacy minimalnej do 4.300 zł brutto w lipcu tego roku przedsiębiorcy powinni się liczyć ze wzrostem oczekiwań płacowych poszukiwanych pracowników.

Wyzwania natury demograficznej

Według ekspertów, aby sytuacja na polskim rynku pracy uległa widocznej poprawie, konieczne są zmiany legislacyjne zmierzające do rozszerzenia listy tzw. państw uprzywilejowanych (Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Armenia) o uproszczonej procedurze zatrudniania lub stworzenie procedur, które pozwolą sprawnie, w sposób przewidywalny i legalny zatrudniać migrantów zarobkowych spoza Europy.

Według wiceprezesa Polskiego Forum HR i prezesa agencji zatrudnienia Trenkwalder Wojciecha Ratajczyka, lista powinna zostać rozszerzona o te kraje azjatyckie, które już się sprawdziły, np. Filipiny, Indie, Bangladesz czy Pakistan.

Kurczenie się rynku pracy jest spowodowane m.in. wyzwaniami natury demograficznej. Według kalkulacji ZUS w latach 2023-2027 na emeryturę będzie odchodzić rocznie ok. 300 tys. osób, ponieważ uprawnienia emerytalne uzyskają roczniki wyżu demograficznego.

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej