Paszyk podał w Polskim Radiu kolejność deregulacji. Kto skorzysta najpierw?
Do końca maja rząd ma zaprezentować ponad 100 ustaw deregulacyjnych. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk powiedział Polskiemu Radiu, jakie rozwiązania trafią w pierwszej kolejności do Sejmu. Ucieszą się przede wszystkim przedsiębiorcy oraz pacjenci.
2025-05-25, 07:30
- Rząd finalizuje prace nad obszernym pakietem ponad stu ustaw, których celem jest uproszczenie przepisów, szczególnie dla przedsiębiorców i w sektorze ochrony zdrowia.
- Wśród propozycji, które będą realizowane w pierwszej kolejności minister Paszyk wymienił w Polskim Radiu domniemanie niewinności podatnika, cyfryzację faktur leasingowych, skrócenie czasu kontroli dla mikroprzedsiębiorców oraz ułatwienia związane z dostępem do usług medycznych poprzez aplikację mObywatel.
- Premier Donald Tusk wskazuje, że ustawy składające się na ten pakiet zostaną prawdopodobnie podpisane przez nowego prezydenta, a ich przetwarzanie w Sejmie ma nastąpić po wyborach prezydenckich.
Deregulacja w pierwszej kolejności dotyczyć będzie przepisów regulujących prowadzenie działalności gospodarczej oraz usprawnienia zapisów na wizyty lekarskie. Pakiet rozwiązań, który ma objąć ponad sto aktów prawnych i znacząco wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorców oraz dostęp obywateli do niektórych usług publicznych, ma zostać zaprezentowany przed końcem maja. Minister rozwoju Krzysztof Paszyk w rozmowie z Polskim Radiem ujawnił szczegóły niektórych rozwiązań, które wkrótce mają trafić pod obrady Sejmu.
Deregulacja. W tych obszarach ułatwienia w pierwszej kolejności
Paszyk podkreślił, że przygotowywane przepisy mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza dla małych i średnich firm, stanowiących fundament polskiej gospodarki. Wśród konkretnych propozycji, o których mówił minister, znalazł się niezwykle istotny dla relacji na linii fiskus-podatnik przepis wprowadzający domniemanie niewinności podatnika. W praktyce ma to oznaczać, że dopóki urząd skarbowy nie przedstawi dowodów winy podatnika, nie będą na niego nakładane żadne konsekwencje. To krok w kierunku większej równowagi w postępowaniach podatkowych.
W pakiecie znajdą się również rozwiązania dotyczące cyfryzacji faktur leasingowych, co ma uprościć procesy księgowe, a także wprowadzenie możliwości mediacji do kodeksu postępowania administracyjnego, co potencjalnie przyspieszy rozwiązywanie sporów. Szczególną troską objęte zostały mikroprzedsiębiorstwa – dla nich przewidziano skrócenie maksymalnego czasu kontroli z dotychczasowych dwunastu do sześciu dni, a także zmniejszenie częstotliwości takich kontroli.
Pakiet deregulacyjny to jednak nie tylko zmiany dla biznesu. Minister Paszyk dodał, że przewidziano również zapisy mające na celu ułatwienie korzystania z systemu ochrony zdrowia. Chodzi o możliwość zarządzania wizytami u lekarzy specjalistów bezpośrednio z poziomu aplikacji mObywatel. Ten postulat, jak zaznaczył minister, był zgłaszany przez zespół strony społecznej, któremu przewodniczył szef InPostu, Rafał Brzoska.
REKLAMA
Prace nad deregulacją są intensywne i obejmują wiele obszarów prawa, co podkreślił wcześniej premier Donald Tusk. 6 maja 2025 roku Rada Ministrów zajęła się pakietem dziewięciu projektów ustaw, które stanowią początek tych zmian. Projekty te dotyczą finansów i podatków, cyfryzacji, wymiaru sprawiedliwości oraz sektora farmaceutycznego. Premier Tusk określił te prace jako "bardzo poważne, bardzo ciężkie i bardzo intensywne", prowadzące do "masywnych zmian prawa".
Pakiet deregulacyjny. Co chce zmienić rząd?
Premier Tusk, mówiąc o przyjętych projektach, szczegółowo omówił niektóre z nich. Wskazał na oczekiwany przez wielu projekt ustawy dotyczący vacatio legis dla zmian podatkowych. Zgodnie z tą propozycją zmiany w prawie podatkowym, które są niekorzystne dla podatnika, nie będą mogły wejść w życie szybciej niż sześć miesięcy po uchwaleniu ustawy. Premier Tusk wyraził przekonanie, że choć może się to wydawać niewielką modyfikacją, w rzeczywistości przyniesie ulgę milionom ludzi – nie tylko przedsiębiorcom, lecz także obywatelom, ułatwiając planowanie przyszłej działalności czy po prostu życia.
Kolejnym udogodnieniem dla drobnych przedsiębiorców, o którym mówił szef rządu, jest podniesienie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT. Limit ten ma wzrosnąć z obecnych 200 tysięcy złotych do 240 tysięcy złotych. Zdaniem premiera, choć podwyżka może nie wydawać się duża, dla osób z niewysoką sprzedażą możliwość rezygnacji z bycia płatnikiem VAT oznacza znaczące zmniejszenie obciążeń biurokratycznych.
Deregulacja dotknie także sferę wymiaru sprawiedliwości, czyniąc ją bardziej dostępną dla małych firm. Rząd pracuje nad obniżeniem maksymalnej opłaty sądowej wnoszonej przez małych przedsiębiorców ze 200 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych. Premier Tusk podkreślił, że wysokie opłaty często ograniczały dostęp do sądu, zmuszając małe firmy do rezygnacji z dochodzenia swoich praw; nowa propozycja ma to zmienić.
REKLAMA
Wśród dziewięciu pierwszych projektów znalazła się również ustawa rozszerzająca funkcjonalność aplikacji mObywatel. Poza wspomnianą przez ministra Paszyka możliwością zarządzania wizytami lekarskimi, aplikacja ma umożliwiać posiadanie legitymacji szkolnej i nauczycielskiej, zgłaszanie wypadków i stłuczek, rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej, a także przesyłanie niektórych pism urzędowych. Premier Tusk wyraził nadzieję, że rozszerzenie usług medycznych w aplikacji przyczyni się do skrócenia kolejek i zwiększenia efektywności systemu ochrony zdrowia. Dodatkowo jeden z projektów przewiduje wydłużenie czasu na powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie – z obecnych trzech miesięcy do roku.
Premier Tusk wcześniej zapowiedział, że w pierwszej fazie deregulacji przygotowanych zostanie około 120 ustaw. Pakiet ten będzie procedowany w Sejmie po wyborach prezydenckich, a ustawy deregulacyjne zostaną przekazane do podpisania już nowemu prezydentowi. Propozycje deregulacyjne były przygotowywane przy udziale zespołu kierowanego przez Rafała Brzoskę, który przyjął propozycję premiera w lutym bieżącego roku i stworzył inicjatywę "SprawdzaMY".
Czytaj także:
- Deregulacja spadków i darowizn. Będzie mniej formalności
- Dłuższy urlop dla milionów Polaków. Rząd przyjął projekt ustawy
- "Niewinna" zmiana w podatkach. Rząd pokazał nową ordynację
Źródło: Polskie Radio/MT
REKLAMA