Anomalie pogodowe niszczą plony. Rolnicy apelują o pomoc rządu

Szef Solidarności Rolników Indywidualnych ocenił, że sytuacja w rolnictwie jest trudna, a rolnikom potrzebne jest wsparcie rządu. Wszystko przez anomalie pogodowe i zbyt niskie ceny skupu. W sklepach skutki atypowej pogody odczuwamy wszyscy, płacąc coraz więcej za żywność.

2025-06-12, 10:19

Anomalie pogodowe niszczą plony. Rolnicy apelują o pomoc rządu
Prace polowe w czasie suszy. Foto: PAP/Michał Zieliński
  • Anomalie pogodowe takie jak susze, powodzie błyskawiczne itp. wpływają na rolnictwo. Ich skutki widać już na sklepowych półkach i targowiskach
  • Rolnicy narzekają na niskie ceny skupu, które dla wielu płodów rolnych są poniżej opłacalności. W tym kontekście martwią ich też rozmowy z Mercosur czy Ukrainą na temat dostępu do unijnego rynku żywności z tych kierunków
  • Solidarność RI domaga się "realnej pomocy" od Ministerstwa Rolnictwa. Resort twierdzi, że zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji

Anomalie pogodowe podnoszą ceny w sklepach. Rolnicy z mniejszymi plonami

Anomalie pogodowe widać w sklepach i na targowiskach. Zwłaszcza po cenach owoców, których jest mniej i są droższe niż w bardziej korzystnych dla ich uprawy warunkach. Ceny owoców w sklepach są wyższe o 13,2 proc. niż rok temu, to znacząco powyżej wskaźnika inflacji. Drogie, również wskutek warunków pogodowych (między innymi) jest też masło.

Zmiany klimatu dotykają coraz bardziej rolników. Szef Solidarności Rolników Indywidualnych Tomasz Obszański ocenił, że obecna sytuacja w rolnictwie jest bardzo trudna. 

- Są bardzo niskie ceny za płody rolne, firmy skupowe nie chcą kupować płodów. Występują anomalie pogodowe, gradobicia, zalania, wcześniej były przymrozki nie ma żadnego wsparcia ze strony ministerstwa - powiedział Obszański. Dodał, że Solidarność rolnicza jest zaniepokojona sytuacją. Jego zdaniem rząd powinien interweniować na poszczególnych rynkach.

- Wzywamy ministra Czesław Siekierskiego i wiceministrów, których jest czterech do natychmiastowego działania, tak by rolnicy widzieli realną pomoc - oświadczył Obszański.

Susza, import i Zielony Ład. Lista problemów rolników

Wiceprzewodniczący Solidarności RI Edward Kosmal zauważył, że od 14 maja br. trwa w Szczecinie protest rolniczy. Złożyliśmy postulaty na ręce wojewody. Chcemy powołania komisji suszowych, ponieważ w zachodniopomorskim jest susza - zaznaczył. Według Kosmala, aplikacja suszowa działa źle, np. nie odzwierciedla ona faktycznej sytuacji suszowej, nie monitoruje zasobów wody w glebie przez cały rok, a Zachodniopomorskie weszło z dużym deficytem wody na wiosnę.

- Od półtora roku spotykamy się w tej sprawie z ministrem Siekierskim - powiedział.

Wiceprzewodniczący Edward Kosmal wymienił szereg problemów trapiących rolników:

  • Niedziałająca aplikacja suszowa, która nie odzwierciedla realnego deficytu wody
  • Obawy związane z umowami handlowymi z Ukrainą i krajami Mercosur
  • Niepewność dotycząca Zielonego Ładu
  • Brak dostępności niektórych środków ochrony roślin
  • Problemy z eksportem zbóż i brak obiecanych terminali

Adam Warzywniak z Solidarności RI zauważył, że firmy ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać rolników, którzy w 2024 byli ofiarami klęsk żywiołowych. Związek postuluje, by ubezpieczenia rolne zostały zreformowane i, w efekcie, powszechne. 

Resort rolnictwa zapowiada dodatkowe środki pomocowe

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział starania o dodatkowe środki na pomoc dla sadowników i rolników, których uprawy zostały zniszczone przez gradobicia. Poinformował, że resort zwróci się do Ministerstwa Finansów o wsparcie.

O konieczności pomocy rolnikom poszkodowanym przez klęski żywiołowe szef resortu mówił także na wtorkowym spotkania w MRiRW z przedstawicielami środowiska rolniczego.

- Po wizycie w terenie widzę, że sytuacja jest bardzo poważna. Straty są ogromne, a wielu gospodarstwom grozi upadłość. Dlatego potrzebne są nie tylko szybkie decyzje o pomocy doraźnej, ale również działania systemowe – stwierdził Siekierski. 

Czytaj także: 

Źródło: PAP/AM


Polecane

Wróć do strony głównej