Ogniwa wodorowe napędzą wzrost gospodarczy?
W przyszłym roku wysokość funduszy budżetu ma przekroczyć 7,2 miliardów złotych, a za - 6,5 miliarda złotych. Jednym z celów wykorzystaniu tych środków ma być rozwój energetyki wodorowej.
2011-07-11, 07:26
Plany obejmują też stworzenie technologii produkcji zielonego prądu oraz wykorzystującej gaz łupkowy. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało Krajowy Program Badań. Przewiduje on, że nasi naukowcy zaczną wyznaczać światowe trendy w energetyce wodorowej, regeneracji tkanek za pomocą komórek macierzystych czy walce z cyberterroryzmem, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Obejmuje w swym planie też rozwój strategicznych kierunków nauki ze względu na polski przemysł i gospodarkę w nadchodzących dziesięciu latach.
- Jeżeli uda się wynegocjować ostateczny kształt programu, to Narodowe Centrum Badań i Rozwoju może uruchomić projekty już w 2012 r. - zapewnia rzecznik MNiSW Bartosz Loba. W takiej sytuacji na naukę z budżetu popłynęłoby przeszło 7,2 mld zł, w 2013 r. - 6,5 mld zł - zaznacza gazeta.
Na ambitny plan naukowcy patrzą z rezerwą. Przedstawiciele PAN i Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich chcieliby debaty nad treścią programu. Szef PAN profesor Michał Kleiber i szefowa KRASP oraz rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Katarzyna Chałasińska-Macukow, napisali w oświadczeniu, że rząd nie podał do wiadomości ciągle długoterminowej strategii w zakresie rozwoju kapitału ludzkiego, społecznego czy innowacyjności, na której KPB powinien także bazować.
Cały program może nie odnieść sukcesu z powodu niskiego poziomu finansowania nauki w naszym kraju. Nie sięga on 1 proc. PKB, gdy tymczasem w państwach Unii Europejskiej od lat wydatki w tym obszarze nie spadają poniżej 2 procent.
REKLAMA
tk
REKLAMA