Sześciopak zwiększy wiarygodność UE
Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że przyjęcie przez Parlament Europejski sześciu rozporządzeń czyli tak zwany sześciopak gospodarczy zwiększy wiarygodność państw UE.
2011-09-28, 14:29
Przepisy mają usprawnić zarządzanie i wzmocnić dyscyplinę finansów publicznych, szczególnie ważną w sytuacji wychodzenia z kryzysu.
Jacek Rostowski na konferencji prasowej przekonywał dziennikarzy, że regulacje poprawią sytuację także tych krajów Unii, które nie mają problemów gospodarczych.
- Jest to kluczowy dokument jeśli chodzi o wiarygodność Europy. - przekonuje minister finansów. Jacek Rostowski tłumaczył, że te nowe rozporządzenia mają uspokoić także państwa, które nie obecnie mają problemów finansowych.
REKLAMA
- Kraje z nadwyżką nie będą czuły, że jak teraz pomogą tym państwom zadłużonym, to w przyszłości wpadną w te same problemy. - twierdzi Jacek Rostowski.
Proponowane zmiany legislacyjne mają na celu modernizację zasad zarządzania gospodarką, zapobieganie ryzykownym operacjom finansowym i zapewnienie lepszej kontroli. Sześciopak składa się z pięciu rozporządzeń i dyrektywy. Proponowane zmiany to wzmocnienie procesu decyzyjnego Rady, poprawa dialogu pomiędzy instytucjami europejskimi w sprawach makroekonomicznych oraz nadzór w przypadku nadmiernej nierównowagi, zarówno krajów z deficytem, jak i nadwyżką na rachunku obrotów bieżących. Pakiet przewiduje między innymi możliwość nałożenia sankcji na państwa strefy euro, które nie panują nad swoimi finansami publicznymi, zanim przekroczą ustalone w Unii limity deficytu i długu. Pakietu nie udało się przyjąć przed wakacjami, bo Parlament domagał się bardziej automatycznych sankcji, z pominięciem głosowania, nakładanych na niesubordynowane państwa. Przyjęcie pakietu oceniane jest jako wielkie osiągniecie polskiej prezydencji.
IAR,ab
REKLAMA
REKLAMA