NBP: będzie coraz trudniej o pracę
W II kwartale tego roku spadło zatrudnienie w przemyśle i rolnictwie, wolniej też wzrasta liczba zatrudnionych w usługach - wynika z raportu narodowego Banku Polskiego.
2012-09-24, 12:31
W dalszym ciągu rośnie aktywność zawodowa, ale ponad połowa osób wchodzących na rynek pracy trafiła do grupy bezrobotnych.
Systematycznie rośnie stopa bezrobocia, choć w porównaniu z danymi historycznymi jest stosunkowo niska i stabilna - liczona według metodologii Międzynarodowej Organizacji Pracy wynosi 10 procent. Przeciętna stopa bezrobocia dla całej Unii Europejskiej wynosiła w tym okresie 10,3 proc. Wciąż jednak - podkreślają autorzy analizy - pogłębiają się różnice pomiędzy poszczególnymi krajami. Niektóre cechują się dodatnią dynamiką zatrudnienia oraz stosunkowo niską stopą bezrobocia - Austria, Niemcy, Holandia. Silne spadki zatrudnienia oraz rekordowo wysokie bezrobocie mają Hiszpania, Irlandia, Portugalia czy Grecja. Szczególnie te różnice widoczne są w przypadku bezrobocia wśród najmłodszych - 15-24 lata. W Austrii, Niemczech czy Holandii bezrobocie w tej grupie nie przekracza 10 proc. Natomiast w Hiszpanii i Grecji wynosi ponad 50 proc. Pod względem problemów z bezrobociem osób młodych Polsce cały czas jest bliżej do tej drugiej grupy krajów. Większość młodych trafiających na nasz rynek pracy zaczyna od statusu osoby bezrobotnej.
Raport dowodzi, że wzrost bezrobocia w ostatnim okresie nie wynikał z czynników strukturalnych i należy wiązać go z cyklem koniunkturalnym.
REKLAMA