more_horiz
Gospodarka

KE zwiększa nadzór nad rynkami kapitałowymi

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 08:54
Komisja Europejska porządkuje przepisy dotyczące nadużyć w sprawach finansowych. W środę ma zaproponować nowe zasady ustalania i stosowania wskaźników rynkowych, które wpływają na kredyty zaciągane przez klientów.
Audio
  • (IAR) Beata Płomecka,Bruksela: KE o ustaleniu wskaźników rynkowych
Gmach Komisji Europejskiej
Gmach Komisji Europejskiej Foto: Komisja Europejska

Propozycja Brukseli to odpowiedź na skandale związane z manipulacjami stawkami Libor i Euribor, czyli wskaźnikami oprocentowania w obrotach między bankami. Od nich uzależnione jest też oprocentowanie pożyczek udzielnych przez banki w obcych walutach.- Straciliśmy zaufanie do tych wskaźników, trzeba więc poprawić metody ich ustalania i nadzorowania - tłumaczy Komisja Europejska.

Podkreśla, że skoro autoregulacje nie działają, potrzebny jest większy nadzór. Dlatego w ubiegłym roku zaproponowała też sankcje karne, łącznie z karą więzienia za manipulowanie wskaźnikami rynkowymi.

abo

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem