CBOS: w Polsce ubywa ludzi najbiedniejszych

2013-10-28, 12:26

CBOS: w Polsce ubywa ludzi najbiedniejszych
. Foto: Glow Images/East News

Polska wciąż postrzegana jest jako kraj, w którym większość ludzi znajduje się na dole społecznej hierarchii - wynika z sondażu CBOS.

Jak zauważa CBOS, transformacja ustrojowa w Polsce była czynnikiem prowadzącym do przeobrażeń struktury społecznej. W pierwszym okresie reform gospodarczych szybko przybywało osób źle oceniających swoją sytuację materialną, jednak z biegiem czasu opinie o warunkach życia zaczęły się poprawiać.
Począwszy od drugiej połowy 2006 r. odsetek osób dobrze oceniających sytuację materialną swojego gospodarstwa domowego jest większy niż odsetek tych, które oceniają ją źle.

We wrześniu 2013 r. 46 proc. badanych opisywało swoją sytuację bytową jako średnią, 42 proc. jako dobrą, a tylko 12 proc. jako złą.
Dwie piąte dorosłych Polaków (40 proc. - o 11 punktów procentowych więcej niż w roku 1997 i o 19 punktów więcej niż w 1994) sytuuje siebie i swoją rodzinę pośrodku drabiny społecznej. Pozostali zdecydowanie częściej przypisują sobie niższą pozycję, niż lokują się powyżej środka.
"Warto jednak zwrócić uwagę, że tylko co jedenasty respondent (9 proc.) umieszcza dziś siebie na samym dole drabiny społecznej, podczas gdy w roku 1997 takich osób było 15 proc., a w 1994 - 21 proc. Obecnie w dwóch najniższych warstwach sytuuje siebie i swoją rodzinę ogółem 27 proc. badanych, podczas gdy w latach 1997 i 1994 odpowiednio: 36 proc. i 47 proc." - napisano w opracowaniu wyników sondażu.

Według badań CBOS poprawa poziomu życia Polaków miała - w stosunku do lat dziewięćdziesiątych - istotny wpływ na zmiany w postrzeganiu struktury społecznej. Z ówczesnych i obecnych deklaracji respondentów wynika, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat ubyło w Polsce ludzi najbiedniejszych, sytuujących się na dole drabiny społecznej, przybyło natomiast tych, którzy zajmują na niej wyższe pozycje.
Nadal jednak Polska postrzegana jest jako kraj, w którym większość ludzi sytuuje się w dolnej części społecznej hierarchii. Co trzeci badany porównuje społeczeństwo polskie do piramidy, w której - poczynając od dołu - każde kolejne piętro struktury społecznej jest mniej liczne od poprzedniego.

PAP, bk

Polecane

Wróć do strony głównej