more_horiz
Gospodarka

Wzrost gospodarczy sprzyja wojażom Polaków: turystyka rośnie jak nigdy

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 21:14
Wzrost gospodarczy, owocujący większymi dochodami Polaków plus uruchomione programy socjalne, w tym 500 plus, przekładają się na branżę turystyczną. Jak wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, Polacy częściej korzystają z usług biur podróży i wyjeżdżają na wakacje za granicę.
Audio
  • Zapowiada się kolejny rekordowy rok w branży turystycznej w Polsce. Jak wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Polacy częściej korzystają z usług biur podróży i wyjeżdżają na wakacje za granicę./IAR/.
  • W czołówce wybieranych celów wyjazdów turystycznych nadal rządzi Grecja, którą w ubiegłym roku wybrało 30% turystów wyjeżdżających na wakacje z biurem podróży. W tym roku jednak Polacy coraz cześciej decydują się na Turcję./IAR/
  • Jowita Siduruk z jednego z warszawskich biur podróży mówi o tym, czym, kierują się Polacy przy wyborze oferty wypoczynku, oraz jak wygladają aktualne ceny wypoczynku dla 4-osobowej rodziny na najpopularniejszych kierunkach./IAR/.
60-procentowy wzrost zainteresowania wyjazdami letnimi z biurami podróży
60-procentowy wzrost zainteresowania wyjazdami letnimi z biurami podróżyFoto: Marina Poushkina/shutterstock.com/cc

Zapowiada się kolejny rekordowy rok w branży turystycznej w Polsce.

− Wzrost w tym sektorze jest widoczny już od kilku lat, już teraz można już powiedzieć, że rok 2018 w branży turystycznej będzie wyjątkowo dobry - mówi Ewa Kubaczyk - rzecznik prasowy Polskiej Izby Turystyki.

60-procentowy wzrost zainteresowania wyjazdami letnimi z biurami podróży

Wyjaśnia, że w tym roku wielu turystów zdecydowało się na wybór oferty "first minute", czyli zarezerwowało wyjazd z dużym wyprzedzeniem. Dane z systemów rezerwacyjnych pokazują również, że w przypadku sezonu letniego zainteresowanie ofertami biur podróży wśród Polaków wzrosło o około 60%. Zdaniem Ewy Kubaczyk te dane pokazują, że dane dotyczące sprzedaży na koniec 2018 roku mogą być rekordowo wysokie.

Rządzi Grecja, tuż za nią - Turcja

W czołówce wybieranych celów wyjazdów turystycznych nadal rządzi Grecja, którą w ubiegłym roku wybrało 30% turystów wyjeżdżających na wakacje z biurem podróży.

W tym roku jednak Polacy na spędzenie urlopu coraz częściej wybierają Turcję. Zdaniem Ewy Kubaczyk za tym kierunkiem mogą przemawiać wysokiej jakości hotele oraz dobra i zróżnicowana oferta turystyczna.

Wracamy do Egiptu i Tunezji

Polacy chętnie spędzają też wakacje w Hiszpanii, Bułgarii oraz w Chorwacji. Ponadto po chwilowym spadku - spowodowanym napiętą sytuacją polityczną w tych krajach - ponownie wzrasta zainteresowanie wyjazdami do Egiptu i Tunezji.

Dane Polskiego Związku Organizatorów Turystyki potwierdza Jowita Siduruk z jednego z warszawskich biur podróży. Jak mówi Polacy przy wyborze odpowiedniej oferty najczęściej kierują się standardem hotelu, stosunkiem ceny do jakości świadczonych usług, oraz atrakcje w pobliżu miejsca zakwaterowania.

4-osobowa rodzina za wyjazd do Turcji zapłaci 10 tys. zł, do Grecji – 12 tys. zł

Aktualnie 4-osobowa rodzina na tygodniowy wyjazd do Turcji i Tunezji musi zapłacić od 8 tysięcy złotych do 10 tys. zł. Tygodniowy rodzinny wyjazd do Grecji lub Hiszpanii kosztuje już od 12 tys. złotych wzwyż.

W 2017 r. z biur turystycznych skorzystało 25, mln Polaków

Jak wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, w 2017 roku na zagraniczne wakacje z biurem podróży wyjechało około 2,5 miliona Polaków. W porównaniu z rokiem 2016 stanowi to wzrost o około 25%, a najnowsze dane pokazują, że rok 2018 w branży turystycznej może być jeszcze lepszy.

NRG, IAR, jk

Zobacz więcej na temat: turystyka biura podróży 2