more_horiz
Gospodarka

Coraz więcej banków oferuje klientom ułatwienia w spłacie kredytów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 14:11
W związku z trudną sytuacją związaną z epidemią coraz więcej banków oferuje klientom zawieszenie spłaty rat. Ukłon w stronę klientów wykonały PKO BP, Pekao, Raiffeisen, ING Bank Śląski i mBank.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że w obecnej sytuacji część naszych klientów może mieć bieżące problemy finansowe, a tym samym przejściowe kłopoty w spłacie zobowiązań. Chcemy jak najbardziej ułatwić im przejście przez ten trudny okres. Poważnie podchodzimy do odpowiedzialności banku wobec społeczeństwa. Na tym etapie najważniejsze jest solidarne zaangażowanie nas wszystkich w stawienie czoła zagrożeniu koronawirusem – oświadczył prezes banku Pekao SA Marek Lusztyn.

banki free1200.jpg
Odroczenie spłaty kredytów. ZBP zapewnia: wnioski będą rozpatrywane szybko

Bank Pekao SA

Bank Pekao poinformował, że oferuje swoim klientom odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub odsetkowych przez okres do 3 miesięcy. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno umów kredytowych, jak i leasingowych oraz faktoringowych. Za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków o zawieszenie spłaty raty bank nie będzie pobierał dodatkowych opłat czy prowizji. Składanie wniosków może odbywać się zdalnie. Zawieszenie spłaty automatycznie o ten sam czas wydłuża łączny okres spłaty zobowiązania. Dodatkowo klienci Pekao, których linie kredytowe kończą się w najbliższych miesiącach, mogą liczyć na ich odnowienie na okres do 6 miesięcy w sposób uproszczony.

 

 

PKO BP

PKO BP ogłosił, że od wtorku można skorzystać z zawieszenia do trzech rat kredytu hipotecznego, a od środy – pożyczki gotówkowej. Opcja zawieszenia jest dostępna dla wszystkich klientów, bez względu na to, czy korzystali już w tym roku z wakacji kredytowych. Wnioski, których rozpatrzenie jest bezpłatne, należy składać za pośrednictwem bankowości internetowej. Należy go złożyć najpóźniej trzy dni przed terminem spłaty raty.

PKO BP poinformował, że w przypadku kredytu hipotecznego jeden wniosek zawiesza spłatę jednej raty, dlatego co miesiąc należy wypełniać go ponownie. W przypadku pożyczki gotówkowej można zawiesić spłatę na 3 miesiące w jednym wniosku.

 

 

Raiffeisen Bank

Raiffeisen Bank International AG Oddział w Polsce także umożliwi każdemu klientowi posiadającemu kredyt hipoteczny bezpłatne zawieszenie spłat rat kapitałowo-odsetkowych kredytu na okres do 3 miesięcy. Każdy klient, który chce skorzystać z zawieszenia spłat kredytów, może o to wnioskować za pośrednictwem bankowości internetowej Raiffeisena. Bank nie pobiera opłat ani prowizji za rozpatrzenie wniosków. Należy go złożyć co najmniej 3 dni robocze przed terminem spłaty najbliższej raty kredytu.

ING Bank Śląski

ING Bank Śląski wprowadził możliwość automatycznego przedłużania kredytów odnawialnych dla firm o 3 miesiące. Kredyt odnawialny, który nie był w trakcie indywidualnego procesu restrukturyzacji lub windykacji i będzie zapadał w najbliższym czasie, będzie odnowiony według nowej procedury z możliwością kolejnego wydłużenia.

Nowa procedura obowiązuje od 13 marca br., ale od środy bank i ING Lease oferują dodatkowo szybką i uproszczoną procedurę rozpatrywania wniosków o zmianę harmonogramu spłat i odroczenia rat kredytowych lub leasingowych. Skorzystanie z tej możliwości wymaga jedynie akceptacji przez klienta w bankowości internetowej dokumentu, który automatycznie został wystawiony przez bank.


banki free1200.jpg
Trzy duże banki z odsieczą dla kredytobiorców. Można zawiesić raty kredytu

Dodatkowo bank oraz ING Lease realizuje uproszczoną i przyspieszoną procedurę rozpatrywania wniosków o zmianę harmonogramu i odroczenie spłaty ratalnych kredytów firmowych.

 

 

mBank

Już w poniedziałek odłożenie spłaty kredytów maksymalnie na pół roku umożliwił mBank. Możliwość obejmuje klientów indywidualnych oraz małe i średnie firmy i dotyczy wszystkich kredytów spłacanych w ratach – gotówkowych, hipotecznych i firmowych. Klienci z segmentu MSP obsługiwani przez bankowość korporacyjną będą mogli w najbliższych dniach złożyć wniosek przez serwis mBank CompanyNet.

 

SKOK

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa podkreśla, że sektor SKOK w Polsce, podobnie jak sektor bankowy, z całą starannością przygotowuje się na scenariusze kryzysowe. Spółdzielcze kasy wdrażają procedury bezpieczeństwa w placówkach, zapewniają dostęp do środków finansowych i ciągłość funkcjonowania. Jednocześnie poinformowano, że jeśli pojawi się problem ze spłatą zobowiązań, należy zadzwonić do swojej Kasy – w wielu przypadkach wystarczy rozmowa telefoniczna bez konieczności wizyty w oddziale, a Kasy oferują różne formy odroczenia płatności, nawet do 3 miesięcy tzw. wakacji kredytowych.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS