more_horiz
Gospodarka

LOT szykuje się do wznowienia połączeń. Będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa na pokładach

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 12:30
Polskie Linie Lotnicze LOT wprowadzą na pokładach swoich samolotów nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem. Od pierwszego czerwca LOT wznawia regularne połączenia. Na razie będą to rejsy krajowe, między innymi do Gdańska, Krakowa, Szczecina i Wrocławia.
Boeing 787 Dreamliner
Boeing 787 DreamlinerFoto: Pixabay

 Jak podkreśla rzecznik PLL LOT Michał Czernicki, samoloty będą systematycznie dezynfekowane, a powietrze w samolocie będzie stale filtrowane.

Ochrona personelu i pasażerów

Filtry typu HEPA, w które wyposażono samoloty LOT-u, usuwają 99,9% bakterii i wirusów unoszących się w powietrzu. Dodatkowo pokład, schowki ponad siedzeniami oraz luki bagażowe są regularnie dezynfekowane za pomocą specjalnych środków biobójczych.

Załogi pokładowe obsługujące pasażerów podczas lotu zostaną wyposażone w maseczki i rękawiczki. Wszyscy pasażerowie udający się w podróż będą zobowiązani do zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki przez cały czas trwania lotu. W ramach serwisu pokładowego będzie miała zastosowanie zasada "no contact", ograniczającą bezpośrednie interakcje pasażerów z załogą. Napoje i przekąski serwowane będą w indywidualnych opakowaniach.


samoloty free1200.jpg
Puste niebo i lotniska, straty liczone w miliardach, zwolnienia. Sektor lotniczy w trybie wojny

W celu zminimalizowania kontaktu oraz usprawnienia wejścia do samolotu, pasażerowie otrzymają możliwość przewozu jednej sztuki bagażu podręcznego w wymiarach 55 cm/40 cm/23 cm i zwiększonej wadze do 10 kilogramów. Rzecznik zaznaczył, że przez jedną sztukę bagażu należy rozumieć  plecak, torebkę, laptop lub reklamówkę z zakupami.

Jakie zmiany w odprawie na lotniskach? 

Także lotniska, które będą obsługiwać wznowione loty, planują zmianę procedur bezpieczeństwa.

Zmiany obejmują między innymi kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, odizolowanie pasażerów przylatujących i wylatujących, dystans przestrzenny w gate’ach i podczas boardingu, ograniczenie dostępnej infrastruktury, czyli sklepów i saloników biznesowych, dostęp do środków antybakteryjnych i płatnych automatów z maseczkami ochronnymi czy obowiązek zakrywania ust i nosa, wprowadzony w Polsce od 16 kwietnia. 

Coraz więcej procedur samoobsługowych

W ramach ograniczania kontaktu pasażerów z obsługą lotniska, PLL LOT pracuje także nad zastąpieniem dotychczasowych procedur mechanizmami samoobsługowymi między innymi  obowiązkową odprawą on-line oraz samodzielnym boardingiem. Szczegółowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach zostaną przedstawione pasażerom do 25 maja.


lufthansa samoloty stojace pap 1200.jpg
Linie lotnicze w Europie wznawiają loty, ale do normalności jeszcze daleko

Narodowy przewoźnik nie podał na razie daty przywrócenia połączeń międzynarodowych. Uzależnione to będzie od decyzji w sprawie otwarcia granic oraz od sytuacji epidemicznej w Polsce i poszczególnych krajach.

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw 


REKLAMA