more_horiz
Gospodarka

Miliard dolarów na hub technologiczny w Polsce. Chmura Krajowa i Microsoft podpisały porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 09:11
Pomoc polskim firmom w transformacji cyfrowej jest jednym z celów współpracy Operatora Chmury Krajowej i Microsoftu, z czego skorzystał już m.in. Ruch SA. Na mocy porozumienia w Polsce powstanie regionalny hub technologiczny, czyli pierwszy region przetwarzania danych tej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja ma być warta miliard dolarów.
Chmura Krajowa jest zdecentralizowanym systemem gromadzenia i przetwarzania danych, z których będą mogły korzystać administracja i biznes.
Chmura Krajowa jest zdecentralizowanym systemem gromadzenia i przetwarzania danych, z których będą mogły korzystać administracja i biznes.Foto: Pixabay

Według Izabeli Świderek-Kowalczyk z OChK ważnym aspektem współpracy z Microsoftem jest – obok oferowania rozwiązań IT – świadczenie usług doradczych związanych z procesem transformacji cyfrowej.

- Świadomość możliwości, jakie dają rozwiązania chmurowe, wciąż jest na polskim rynku niewystarczająca, stąd wynikają też niekiedy obawy przed ich wdrożeniem. Wprowadzenie rozwiązań chmurowych wymagają nauczenia całej firmy, w tym biznesu, jak z nich korzystać. Często pozwala też wypłynąć firmom na zupełnie nowe wody - powiedziała Izabela Świderek-Kowalczyk.

Pierwszym beneficjentem będzie RUCH

OChK stoi na stanowisku, że rozwiązania trzeba dobierać indywidualnie, w zależności od branży i etapu rozwoju przedsiębiorstwa.

internet-3563638_1280.jpg
Internet otwiera nowe możliwości dla biznesu. Większość małych firm zamierza to wykorzystać

- Innej pomocy potrzebuje przedsiębiorstwo produkcyjne, które w ogóle nie korzystało z tego typu rozwiązań i chce zacząć sprzedawać online, a innej firma, która przetwarza ogromne zbiory danych i ma już swoje centra danych, ale chce robić to bardziej efektywnie w chmurze - podkreśla Świderek-Kowalczyk i dodaje, iż jednym z klientów, któremu OChK i Microsoft pomogą w transformacji cyfrowej, jest Ruch SA.

W ramach zrealizowanego pierwszego etapu planu transformacji cyfrowej w RUCH-u wdrożone zostało m.in. środowisko do pracy zdalnej i współpracy w zespołach oparte o środowisko Office 365 firmy Microsoft dla ponad 500 pracowników firmy. Wpływ na przyspieszenie tego procesu miał wybuch epidemii koronawirusa. Kolejne kroki mają usprawnić procesy operacyjne w spółce.

komputer technologie cyfryzacja 1200.jpg
Powstaje platforma do e-faktur. Ministerstwo Finansów zapowiada jej uruchomienie w 2021 r.

Usługa zamiast sprzętu

Usługi chmurowe polegają na dostarczaniu mocy obliczeniowej (serwerów, oprogramowania, baz danych, sieci, narzędzi analitycznych itp.) za pośrednictwem sieci prywatnej lub internetu. Zamiast kupować własny sprzęt, oprogramowanie, środki bezpieczeństwa, etc., można kupić usługę realizowaną przez zewnętrzny podmiot – dostawcę chmury, dysponującego własną infrastrukturą, sprzętem, systemami bezpieczeństwa i usługami dodanymi. Platforma ta udostępniana jest w ramach opłaty subskrypcyjnej związanej z poziomem wykorzystania konkretnych zasobów chmury.

-Polska staje się hubem cyfrowym Europy; Microsoft i Google jako partnerzy Chmury Krajowej zadeklarowali łącznie 3 mld dolarów inwestycji w Polsce w najbliższych latach - napisał w środę na Twitterze Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.
 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS