"To sposób na pobudzenie gospodarki, ale też inwestycja w dzieci". Eksperci o bonie turystycznym

2020-07-24, 12:24

"To sposób na pobudzenie gospodarki, ale też inwestycja w dzieci". Eksperci o bonie turystycznym
Z bonu można skorzystać do końca września.Foto: Pixabay

Eksperci, goście audycji "Winien i ma" w Programie 3 Polskiego Radia pozytywnie oceniają wprowadzenie Polskiego Bonu Turystycznego, który ma zacząć działać od nowego miesiąca. Mnie ten pomysł się bardzo podoba, bo nie tylko pomagamy branży turystycznej, ale też wspieramy dzieci - mówiła profesor Elżbieta Mączyńska.

Posłuchaj

"To sposób na pobudzenie gospodarki, ale też inwestycja w dzieci". Eksperci o bonie turystycznym (Program 3 Polskiego Radia) 44:15
+
Dodaj do playlisty

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego zwróciła uwagę, że turystyka była jednym z najpoważniej dotkniętych przez pandemię koronawirusa działów polskiej gospodarki, m.in. ze względu na ograniczenia w poruszaniu się. Wskazywała przy tym, że bon turystyczny ma też drugi cel, oprócz pomocy turystyce.

- To drobna, bo drobna, ale jednak inwestycja w dzieci. To akurat jest w pełni uzasadnione, biorąc pod uwagę naszą sytuację demograficzną. Bardzo mnie się ten pomysł podoba - podkreśliła.

Powiązany Artykuł

wakacje dzieci_1200.jpg
Bon turystyczny coraz bliżej. Zobacz, jak będzie działał nowy system

Płacimy temu, komu chcemy

Z kolei prezydent Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski wskazywał na jeszcze inne znaczenie bonu turystycznego.

- Po raz pierwszy przyznano rodzicom prawo do wyboru miejsca, gdzie będą spędzali wakacje. Gdyby to słuszne rozwiązanie rozszerzyć na bon edukacyjny, to rodzice mogliby np. wybierać szkoły dla swoich dzieci - zaznaczył.

Andrzej Sadowski zwrócił przy tym uwagę, że do Polski co roku przyjeżdżają tysiące zagranicznych turystów. Jak mówił, dla nich ciekawym rozwiązaniem, wprowadzonym już w niektórych krajach, mogłoby być też np. obniżenie podatku VAT na usługi turystyczne.

Pandemia a cyfryzacja

Jak dodał Andrzej Sadowski, bon turystyczny ma też tę zaletę, że będzie on przesyłany w formie kodu na telefony komórkowe, a więc niepotrzebne będzie "produkowanie" niekoniecznie potrzebnych, papierowych dokumentów.

- Generalnie pandemia, przy swoich wszystkich złych następstwach, przyczynia się do przyspieszenia cyfryzacji kraju - podsumowała profesor Elżbieta Mączyńska.

Eksperci rozmawiali też między innymi o skutkach szczytu budżetowego Unii Europejskiej i o długofalowym wpływie kryzysu wywołanego pandemią na gospodarkę i nasze życie.

Gospodarzem audycji był Wiktor Legowicz.

PolskieRadio24.pl, Program 3 Polskiego Radia, md

Polecane

Wróć do strony głównej