Czeska telewizja zachęca do zwiedzania Polski kamperem. Na początek Podkarpacie

2024-04-20, 13:22

Czeska telewizja zachęca do zwiedzania Polski kamperem. Na początek Podkarpacie
Nowy program czeskiej telewizji zachęca do zwiedzania Polski przy użyciu kampera. Foto: Lobachad/ Shutterstock

Najlepiej zwiedzać Polskę kamperem - przekonuje czeska telewizja publiczna. Właśnie z perspektywy kierowcy mieszkalnego dostawczaka przedstawia bowiem nasz kraj autor nowego emitowanego w niej programu, mieszkający i pracujący w Czechach polski ksiądz Zbigniew Czendlik.

W pierwszym odcinku przedstawił widzom Podkarpacie. Ksiądz Zbigniew Czendlik wyruszył w podróż znad Jeziora Myczkowskiego. Dotarł do Sanoka, gdzie trafił na ślady dobrego wojaka Szwejka i gdzie spróbował regionalnej kuchni. Odwiedził też Muzeum Budownictwa Ludowego. Pierwszy etap jego podróży kamperem po Polsce zakończyła wizyta w Łańcucie.

Program został przygotowany we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Czescy widzowie zobaczą w nim jeszcze między innymi Lubelszczyznę, Mazowsze, Śląsk, Pomorze oraz takie miasta jak Warszawa, Toruń i Kraków.

Czytaj także: 

Polska jest dla Czechów coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. W zeszłym roku z bazy noclegowej w Polsce skorzystało 350 tysięcy turystów z Czech - o ponad połowę więcej niż rok wcześniej.

Czesi oczami Polaków. Premiera książki polskiego bohemisty 

Czesi mogą też dowiedzieć się, jak są postrzegani przez Polaków. W sobotę ukazała się tam książka polskiego bohemisty Aleksandra Kaczorowskiego "Czechy. To nevymyslíš". Książka stanowi kompendium wiedzy o sąsiednim kraju.

W rozmowie z Polskim Radiem Aleksander Kaczorowski powiedział, że spojrzenie na dany kraj z perspektywy cudzoziemca jest ciekawe, dlatego propozycja przetłumaczenia książki na język czeski pojawiła się krótko po premierze oryginału. - My Polacy lubimy czytać o sobie rzeczy, które wyszły spod pióra Anglików, Amerykanów lub Niemców. Z kolei nie tak wiele jest książek pisanych przez cudzoziemców o Czechach w formacie obejmującym kulturę, historię, życie codzienne i trochę polityki. Mam nadzieję, że to nie jest zbyt krzywe zwierciadło dla Czechów - powiedział Aleksander Kaczorowski.

W Czechach ukazały się wcześniej biografie Václava Havla, Bohumila Hrabala i Oty Pavla autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego. W przekładzie wyszły też książki innych polskich autorów zajmujących się Czechami, w tym Mariusza Szczygła i Mariusza Surosza.

Posłuchaj

W czeskim przekładzie ukazała się książka polskiego bohemisty Aleksandra Kaczorowskiego "Czechy. To nevymyslíš". Książka stanowi kompendium wiedzy o sąsiednim kraju. Jej autor odpowiada między innymi na pytanie, czy Czesi zasługują na miano najbardziej wyluzowanego narodu Europy Środkowej - relacja Wojciecha Stobby (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

IAR/ mbl/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej