Czeska telewizja zachęca do zwiedzania Polski kamperem. Na początek Podkarpacie
Najlepiej zwiedzać Polskę kamperem - przekonuje czeska telewizja publiczna. Właśnie z perspektywy kierowcy mieszkalnego dostawczaka przedstawia bowiem nasz kraj autor nowego emitowanego w niej programu, mieszkający i pracujący w Czechach polski ksiądz Zbigniew Czendlik.
2024-04-20, 13:22
W pierwszym odcinku przedstawił widzom Podkarpacie. Ksiądz Zbigniew Czendlik wyruszył w podróż znad Jeziora Myczkowskiego. Dotarł do Sanoka, gdzie trafił na ślady dobrego wojaka Szwejka i gdzie spróbował regionalnej kuchni. Odwiedził też Muzeum Budownictwa Ludowego. Pierwszy etap jego podróży kamperem po Polsce zakończyła wizyta w Łańcucie.
Program został przygotowany we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Czescy widzowie zobaczą w nim jeszcze między innymi Lubelszczyznę, Mazowsze, Śląsk, Pomorze oraz takie miasta jak Warszawa, Toruń i Kraków.
Czytaj także:
- "Jedyne takie miejsce". Jedynka zaprasza do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry i Muzeum w Cedyni [SŁUCHAJ TERAZ]
- Punkt paszportów tymczasowych na Okęciu. Pomoc ostatniej szansy dla rodzin i... piłkarzy kadry Polski
Polska jest dla Czechów coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. W zeszłym roku z bazy noclegowej w Polsce skorzystało 350 tysięcy turystów z Czech - o ponad połowę więcej niż rok wcześniej.
REKLAMA
Czesi oczami Polaków. Premiera książki polskiego bohemisty
Czesi mogą też dowiedzieć się, jak są postrzegani przez Polaków. W sobotę ukazała się tam książka polskiego bohemisty Aleksandra Kaczorowskiego "Czechy. To nevymyslíš". Książka stanowi kompendium wiedzy o sąsiednim kraju.
W rozmowie z Polskim Radiem Aleksander Kaczorowski powiedział, że spojrzenie na dany kraj z perspektywy cudzoziemca jest ciekawe, dlatego propozycja przetłumaczenia książki na język czeski pojawiła się krótko po premierze oryginału. - My Polacy lubimy czytać o sobie rzeczy, które wyszły spod pióra Anglików, Amerykanów lub Niemców. Z kolei nie tak wiele jest książek pisanych przez cudzoziemców o Czechach w formacie obejmującym kulturę, historię, życie codzienne i trochę polityki. Mam nadzieję, że to nie jest zbyt krzywe zwierciadło dla Czechów - powiedział Aleksander Kaczorowski.
W Czechach ukazały się wcześniej biografie Václava Havla, Bohumila Hrabala i Oty Pavla autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego. W przekładzie wyszły też książki innych polskich autorów zajmujących się Czechami, w tym Mariusza Szczygła i Mariusza Surosza.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
- Speed Marathon - akcja policji w Czechach. Zwolnij, bo zapłacisz
- Mieszkania w Europie. W tym mieście dostępność jest najgorsza
IAR/ mbl/wmkor
REKLAMA