Będzie więcej pieniędzy na cyberbezpieczeństwo. Znamy szczegóły

2024-04-18, 15:44

Będzie więcej pieniędzy na cyberbezpieczeństwo. Znamy szczegóły
Programy zakłada także edukację różnych grup społecznych, w różnym wieku, a także profilaktykę przestępstw w różnej sferze: gospodarczej, społecznej, obyczajowej. Foto: shutterstock/adriaticfoto

Dla samorządów na e-bezpieczeństwo przeznaczono 1,5 mld zł, a umowy mają być zawarte do końca czerwca.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił, że kolejnymi krokami po zawarciu takiego porozumienia powinny być: organizacja konferencji, szkoleń, audytów oraz większe pieniądze na cyberbezpieczeństwo.

- Podjęliśmy w ostatnich tygodniach decyzję, że chcemy w ramach środków z KPO realizować jeszcze więcej różnego rodzaju programów, pilotaży, które mają dawać poczucie bezpieczeństwa, wzmacniać kompetencje cyfrowe - powiedział.

Dodał, że chodzi o "miliardy złotych" na cyfrową transformację Polski.

Projekty na dwa lata

- Chcemy zawalczyć o to, żeby jak najmniej było białych plam dotyczących dostępu do internetu. Zrobimy wszystko, żeby te kompetencje cyfrowe wśród najmłodszych, ale i najstarszych - ze specjalnymi programami skierowanymi dla wszystkich 60 plus - też się rozrastały, a do tego odpowiedzialne, dobre przygotowanie samorządów - mówił minister Gawkowski.

REKLAMA

Dodał, że dla samorządów na cyberbezpieczeństwo ma być 1,5 mld zł. Umowy mają być z samorządami zawarte do końca czerwca, a projekty realizowane przez dwa lata.

W opinii wicepremiera cyberbezpieczeństwo to wyzwanie XXI wieku. Jak mówił, porozumienia na rzecz bezpieczeństwa są ważne w dobie przetwarzania ogromnych ilości danych, informacji, sztucznej inteligencji.

- Odpowiedź na sytuację krytyczną, na incydent krytyczny, na różnego rodzaju zagrożenia w ramach cyberbezpieczeństwa jest już odpowiedzią po fakcie, kiedy jesteśmy zaatakowani, kiedy musimy reagować, kiedy dane wyciekły, ktoś nas oszukał, doprowadziliśmy do jakiegoś zdarzenia. A intencją państwa powinno być prewencyjne działanie w takich sytuacjach - podkreślił Krzysztof Gawkowski.

Umysły, lęki, chciwość...

Wicedyrektor Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) Mariusz Madejczyk wyjaśnił, że chodzi także o edukację mieszkańców, różnych grup społecznych, w różnym wieku, a także o profilaktykę przestępstw w różnej sferze: gospodarczej, społecznej, obyczajowej.

REKLAMA

Edukacja ma być prowadzona w szkołach, w administracji rządowej, samorządach, wśród firm.

- Aby przeciwdziałać cyberprzestępczości trzeba wiedzieć, na czym polegają te mechanizmy. I to nie są tylko mechanizmy techniczne - to także socjotechnika, to pewne wpływanie na nasze umysły, na nasze lęki, chciwość niestety także - wyjaśnił Mariusz Madejczyk.

Wicedyrektor NASK dodał, że przestępcy komputerowi zmieniają swoje metody działania, kradną obywatelom tożsamość, pieniądze. Dodał, że chodzi o szybkie rozpracowywanie metod działania oszustów, docieranie z informacją do różnych grup - także za pośrednictwem mediów, uwrażliwianie ludzi na temat tych zagrożeń.

PAP/DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej