Raport o polskim cyberbezpieczeństwie upubliczniony. Więcej incydentów niż w poprzednich latach

Ponad 90 tys. incydentów naruszających cyberbezpieczeństwo w 2023 roku - wynika z pierwszego jak dotąd podanego do publicznej wiadomości rządowego raportu. Wyniki są wyższe niż w poprzednich latach.

2024-04-11, 15:07

Raport o polskim cyberbezpieczeństwie upubliczniony. Więcej incydentów niż w poprzednich latach
Ponad 90 tys. incydentów naruszających cyberbezpieczeństwo w 2023 roku . Foto: Shutterstock/Vercorner

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło dokument opinii publicznej po raz pierwszy. Dotychczas roczny raport był sporządzany wyłącznie na potrzeby wewnętrzne rządu.

Wicepremier, minister cyfryzacji i jednocześnie pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski powiedział, że znaczna część cyberataków i incydentów jest związana z działalnością Rosji. - Federacja Rosyjska w ostatnim roku wzmogła swoje ataki na różnego rodzaju działania za pomocą tworzonych w tym celu grup, które są przygotowane specjalnie do atakowania partnerów czy sojuszników Ukrainy - mówił wicepremier.

Większa dezinformacja w okresie wyborczym

Minister cyfryzacji ostrzegł, że w najbliższych tygodniach opinia publiczna może być poddana nasilonym działaniom dezinformacyjnym w sieci. Ma to związek z wyborami do europarlamentu. Jak dodał, skala wrogich działań będzie prawdopodobnie większa niż w przypadku wyborów samorządowych. - Ta polaryzacja na dobrych i złych w cyberprzestrzeni cały czas się powiększa - zwrócił uwagę Krzysztof Gawkowski.

Według raportu na przeszło 80 tys. zarejestrowanych incydentów przez CERT Polska (inaczej CSIRT NASK) jako poważne sklasyfikowano 40. Pozostałe dotyczyły podmiotów rządowych i wojskowych nadzorowanych przez ABW - 4676 incydentów - i MON - 5841 incydentów. Tu szczegółowych informacji ze względów bezpieczeństwa nie podano. Raport bez części niejawnej jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Raport bez części niejawnej jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji. O szczegółach Dawid Grygorcewicz (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Nowe regulacje w zakresie bezpieczeństwa

W najbliższych tygodniach resort cyfryzacji ma przedstawić szczegóły projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Reguluje ona między innymi pracę CSIRT-ów, czyli zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego. W Polsce działają trzy takie zespoły nadzorowane przez ABW, Ministerstwo Obrony Narodowej i NASK - Państwowy Instytut Badawczy (pod nazwą CERT Polska).

Ministerstwo chce, aby jeszcze w tym roku rząd przyjął również nową Strategię Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Poza tym resort planuje utworzyć Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Według obecnej koncepcji, ma ono wspierać działania wspomnianych CSIRT-ów i prowadzić wyspecjalizowane laboratoria.

Czytaj także:

IAR/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej