Raport o polskim cyberbezpieczeństwie upubliczniony. Więcej incydentów niż w poprzednich latach
Ponad 90 tys. incydentów naruszających cyberbezpieczeństwo w 2023 roku - wynika z pierwszego jak dotąd podanego do publicznej wiadomości rządowego raportu. Wyniki są wyższe niż w poprzednich latach.
2024-04-11, 15:07
Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło dokument opinii publicznej po raz pierwszy. Dotychczas roczny raport był sporządzany wyłącznie na potrzeby wewnętrzne rządu.
Wicepremier, minister cyfryzacji i jednocześnie pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski powiedział, że znaczna część cyberataków i incydentów jest związana z działalnością Rosji. - Federacja Rosyjska w ostatnim roku wzmogła swoje ataki na różnego rodzaju działania za pomocą tworzonych w tym celu grup, które są przygotowane specjalnie do atakowania partnerów czy sojuszników Ukrainy - mówił wicepremier.
Większa dezinformacja w okresie wyborczym
Minister cyfryzacji ostrzegł, że w najbliższych tygodniach opinia publiczna może być poddana nasilonym działaniom dezinformacyjnym w sieci. Ma to związek z wyborami do europarlamentu. Jak dodał, skala wrogich działań będzie prawdopodobnie większa niż w przypadku wyborów samorządowych. - Ta polaryzacja na dobrych i złych w cyberprzestrzeni cały czas się powiększa - zwrócił uwagę Krzysztof Gawkowski.
Według raportu na przeszło 80 tys. zarejestrowanych incydentów przez CERT Polska (inaczej CSIRT NASK) jako poważne sklasyfikowano 40. Pozostałe dotyczyły podmiotów rządowych i wojskowych nadzorowanych przez ABW - 4676 incydentów - i MON - 5841 incydentów. Tu szczegółowych informacji ze względów bezpieczeństwa nie podano. Raport bez części niejawnej jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Nowe regulacje w zakresie bezpieczeństwa
W najbliższych tygodniach resort cyfryzacji ma przedstawić szczegóły projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Reguluje ona między innymi pracę CSIRT-ów, czyli zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego. W Polsce działają trzy takie zespoły nadzorowane przez ABW, Ministerstwo Obrony Narodowej i NASK - Państwowy Instytut Badawczy (pod nazwą CERT Polska).
Ministerstwo chce, aby jeszcze w tym roku rząd przyjął również nową Strategię Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Poza tym resort planuje utworzyć Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Według obecnej koncepcji, ma ono wspierać działania wspomnianych CSIRT-ów i prowadzić wyspecjalizowane laboratoria.
- Jehowwing. Pozornie niewinny "żart" i jego poważne konsekwencje
- Miliardy plików z danymi internautów trafiły do dark webu. Eksperci apelują o ostrożność
- Hiszpania: zmasowany atak rosyjskich hakerów. Paraliż stron rządowych
IAR/st
REKLAMA