Uwaga na zdalny pulpit. Jest łatwym celem dla cyberprzestępców

2024-04-13, 13:22

Uwaga na zdalny pulpit. Jest łatwym celem dla cyberprzestępców
Zdalny pulpit jest wykorzystywany do ataków na firmy. Foto: Shutterstock/Tero Vesalainen

Hakerzy coraz częściej wykorzystują narzędzia do zdalnej komunikacji w firmach do wykradania danych.

Specjaliści ostrzegają, że popularny zdalny pulpit jest w ostatnim czasie nagminnie wykorzystywany przez cyberprzestępców do ataków na przedsiębiorstwa.

Ataki na firmy. Statystyki są nieubłagane  

Ekspert od zabezpieczeń sieci Michał Ostasz powiedział, że najnowsze dane wskazują, iż 9 na 10 skutecznych ataków na firmy odbywa się przy użyciu narzędzi do zdalnej komunikacji. Jako przykład Michał Ostasz podaje przypadek jednej firmy, która w ciągu kilku miesięcy została zaatakowana aż cztery razy. Za każdym razem włamania dokonywano przy użyciu zdalnego pulpitu.

Raport firm i narzędzia ochrony

Specjalista dodał, że firmy powinny szczególną ochroną objąć także segment danych uwierzytelniających. Jest to nadal jeden z najprostszych sposobów włamań do sieci danego przedsiębiorstwa, jaki wykorzystują cyberprzestępcy. Raporty firm zajmujących się monitorowaniem sieci wskazują, że ponad 40 proc. firm nie stosuje podstawowego narzędzia ochrony, jakim jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe.

Lawinowy wzrost cyberprzestępstw. W Polsce będzie nowe prawo

Ponad 90 tys. incydentów naruszających cyberbezpieczeństwo miało miejsce w 2023 roku - wynika z pierwszego jak dotąd podanego do publicznej wiadomości rządowego raportu. Wyniki są wyższe niż w poprzednich latach. W 2022 roku było około 40 tys. naruszeń cyberbezpieczeństwa.

W czwartek Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło dokument opinii publicznej po raz pierwszy. Dotychczas roczny raport był sporządzany wyłącznie na potrzeby wewnętrzne rządu. Wicepremier, minister cyfryzacji i jednocześnie pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski powiedział, że znaczna część cyberataków i incydentów jest związana z działalnością Rosji.

Jednocześnie poinformował, że w 2024 roku powinna być już procedowana przez Sejm ustawa o usługach cyfrowych. W jego opinii cyberprzestrzeń stała się kolejnym polem walki, łatwym i przyjemnym, bo nie trzeba wysyłać czołgów, a można sparaliżować państwo.

Posłuchaj

Hakerzy coraz częściej wykorzystują zdalny pulpit do ataków na firmy (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/kg/mpkor

Polecane

Wróć do strony głównej