2021 będzie rokiem upowszechnienia łączności 5G. Skorzysta przemysł, handel, ochrona zdrowia i gospodarstwa domowe

2021-01-24, 13:00

2021 będzie rokiem upowszechnienia łączności 5G. Skorzysta przemysł, handel, ochrona zdrowia i gospodarstwa domowe
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: 24Novembers/shutterstock

Rok 2021 przyniesie dalszy rozwój sieci łączności nowej generacji 5G i jej realne zastosowania. Według prognoz poszerzona zostanie nie tylko dostępność łączności w tym standardzie, ale i urządzeń do jej obsługi. Wraz z nimi pojawią się nowe usługi konsumenckie.

Według raportu "Global Mobile Trends 2021" wydanego przez stowarzyszenie GSM Association zajmujące się analizami globalnego rynku łączności mobilnej i bezprzewodowej, mimo spowolnienia notowanego w pierwszych miesiącach 2020 roku, od marca 2020 łączność 5G na świecie rozwijała się w tempie ośmiu nowych sieci miesięcznie.


Powiązany Artykuł

5g siec maszt free shutt 1200 .jpg
Pierwsza polska sieć 5G rozpoczyna pracę. Na początek 7 miast i 900 tys. użytkowników

Obecnie na świecie działa 113 operatorów telekomunikacyjnych oferujących łączność w tym standardzie w 48 krajach. Polska – obok Czech, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Australii, ale też USA i Kanady oraz Korei Południowej i Chin – zalicza się do grona państw, w których sieć 5G działa już komercyjnie.

Według GSMA operatorzy oferujący łączność 5G kontrolują około 40 proc. bazy wszystkich abonentów usług telekomunikacyjnych na świecie.

Afryka i Brazylia gonią liderów

Z analiz wynika, że udostępnianie nowej generacji łączności bezprzewodowej najszybciej odbywa się na rynkach rozwiniętych, takich jak Chiny, Korea Południowa i USA.

Coraz szybciej postępy w udostępnianiu tego standardu posuwają się również na rynkach rozwijających się, m.in. w południowej części Afryki, gdzie działają operatorzy MTM i Vodacom, a także w Brazylii.

GSMA ocenia, że taniejące telefony komórkowe przystosowane do obsługi łączności nowej generacji oraz rozwój sieci przyczynią się do upowszechnienia 5G w roku 2021, ale i w latach kolejnych. Zdaniem stowarzyszenia w ciągu następnych pięciu lat operatorzy komórkowi będą wydawali 80 proc. nakładów inwestycyjnych właśnie na rozwój łączności w nowym standardzie, a w ramach tego przedziału czasowego upowszechni się ona wśród 45 proc. światowej populacji.

Rozwojowy rynek Internetu Rzeczy

Według analityków, rozwój łączności 5G przyczyni się do wejścia na rynek nowych dostawców sprzętu i usług, a także powstania nowych technologii. Szczególnie istotnym rynkiem z punktu widzenia ekspansji łączności 5G jest rynek tzw. Internetu Rzeczy – urządzeń, które komunikują się ze sobą i jednocześnie podłączone są do Internetu. Ich działanie polega na wzajemnej wymianie danych i wspierane jest przez usługi chmurowe. Urządzenie takie znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach – w przemyśle, czy medycynie, ale także w gospodarstwach domowych.

W dłuższej perspektywie rynek Internetu Rzeczy będzie rozwijał się mimo przeszkód, które w ubiegłym roku powstały przez pandemię koronawirusa. Spowolnienie najbardziej dotknęło segment inteligentnych samochodów – ze względu na ogólny spadek sprzedaży i przeniesienie dużej części pracy oraz nauki do modelu zdalnego.


Powiązany Artykuł

5G1200.jpg
Sieci 5G stają się faktem. Tłumaczymy, czym jest ta technologia i co nowego nam przyniesie

Przez ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze ucierpiał również segment urządzeń Internetu Rzeczy dla przemysłu.

Raport GSMA prognozuje, że zastosowania sprzętów w tych sektorach nie zostaną zniwelowane, jednak zarówno przemysł, jak i handel, a także ochrona zdrowia przez pandemię SARS-CoV-2 zostaną gruntownie przemodelowane.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

Polecane

Wróć do strony głównej