more_horiz
Gospodarka

Kilkanaście miliardów złotych na Baltic Power. Orlen szuka kolejnych inwestycji w projekty projekty offshore wind

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 17:14
Kilkanaście miliardów złotych będzie kosztowała budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power – szacuje PKN Orlen. Po pozyskaniu partnera w postaci Northland Power Inc. koncern będzie rozmawiał o finansowaniu z bankami. Orlen chce pozyskiwać kolejne projekty z obszaru offshore.
Morska farma wiatrowa
Morska farma wiatrowaFoto: T.W. van Urk/ Shutterstock

PKN Orlen, Baltic Power oraz NP Baltic Wind, spółka kanadyjskiej grupy Northland Power Inc., zawarły umowę joint venture, której przedmiotem jest przygotowanie, budowa i eksploatacja przez spółkę Baltic Power, w której obecnie 100 proc. udziałów posiada Orlen, morskiej farmy wiatrowej o maksymalnej mocy do 1200 MW, zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.

W tym roku kanadyjski partner planuje zainwestować w rozwój projektu około 290 mln zł, ale prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zaznacza, że całkowity koszt inwestycji zależeć będzie przede wszystkim od decyzji o docelowej wielkości zainstalowanej mocy.

– Decyzja o wielkości mocy zainstalowanej zależeć będzie m.in. od maksymalnej możliwej do uzyskania wartości wsparcia. Wstępne szacunki wskazują, że całkowity koszt inwestycji może przekroczyć kilkanaście miliardów złotych – powiedział Daniel Obajtek.


wiatraki energia odnawialna 1200x660.jpg
PKN Orlen stawia na czystą energię. Pozyska ją z farmy wiatrowej na Bałtyku

Rozpoznanie rynku finansowego

Według prezesa PKN Orlen podział nakładów inwestycyjnych będzie wynikał bezpośrednio ze struktury udziałowej spółki realizującej projekt. 51 proc. będzie w niej miał Orlen, a 49 proc. Northland Power Inc.

– Należy przy tym jednak zaznaczyć, że projekty infrastrukturalne tego typu zazwyczaj w znacznym stopniu korzystają z finansowania zewnętrznego. W ramach dotychczas prowadzonych prac przygotowawczych PKN Orlen prowadził wstępne rozmowy z wieloma instytucjami finansowymi. Ich celem było rozpoznanie rynku oraz możliwości finansowania projektu Baltic Power. Kolejne, bardziej szczegółowe rozmowy prowadzone będą już z udziałem partnera – podkreślił prezes Obajtek.

Rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej przez Baltic Power planowane jest w 2023 roku, a oddanie inwestycji do użytkowania zakładane jest na rok 2026. Rządowe plany zakładają, że na polskiej części Morza Bałtyckiego mogą powstać farmy wiatrowe o łącznej mocy co najmniej 10 GW. Koszt inwestycji szacowany jest na 130 mld zł.


energia odnawialna 1200 glowimages.jpg
Polska ma szansę stać się potentatem w produkcji prądu z morskich farm

Szansa dla polskich firm

– Zgodnie z przyjętą strategią PKN Orlen zamierza w nadchodzącej dekadzie rozwijać nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Filarem tych inwestycji będą projekty offshore wind. Baltic Power to pierwszy z projektów, jakie zamierzamy realizować. Szukamy również kolejnych możliwości rozwoju potencjału PKN Orlen w sektorze morskiej energetyki wiatrowej – deklaruje szef PKN Orlen.

W opinii prezesa firmy, rozwijający się rynek offshore to szansa dla polskich przedsiębiorstw i dla rynku pracy – zarówno stoczni, portów, firm usługowych, jak i indywidualnych specjalistów.

– Jeszcze w 2020 roku rozpoczęliśmy szeroki dialog z firmami zainteresowanymi współpracą w ramach powstającego łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych. Współpracujemy ze wszystkimi firmami, również deweloperami projektów offshore wind na wielu forach i płaszczyznach. To m.in. wspólnie prowadzone prace w ramach opracowywania umowy Sector Deal przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska – dodaje Daniel Obajtek.

 

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

 

REKLAMA