GUS: w czerwcu 2021 roku wzrosły płace i zatrudnienie

2021-07-19, 10:52

GUS: w czerwcu 2021 roku wzrosły płace i zatrudnienie
Od 1 marca obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, a także skrócona już wcześniej izolacja i kwarantanna.Foto: SritanaN/Shutterstock

Według danych analityków GUS liczba nowych pracowników zwiększyła się w czerwcu tego roku o 2,8 procent. Najwięcej wzrosły w tym miesiącu wynagrodzenia, bo aż o 9,8 procent. Opublikowane dane dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej 10 osób.

Zatrudnienie w czerwcu 2021 roku wzrosło o 2,8 proc. (licząc rok do roku - rdr), czyli niewiele więcej niż tego oczekiwali eksperci ankietowani przez GUS, którzy spodziewali się wzrostu o 2,7 proc. W maju tego roku zatrudnienie było większe o 2,7 procent (rdr).

Od początku 2021 roku przeciętne zatrudnienie ulegało minimalnym zmianom. W czerwcu 2021 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca widoczny był jego niewielki wzrost o ok. 20,8 tys. etatów.

Dla porównania od marca do maja 2020 r. odnotowywano spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw miesiąc do miesiąca, natomiast w kolejnych letnich i jesiennych miesiącach 2020 r. zaczęto obserwować jego wzrost.

Jakie zarobki ?

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2021 r. wyniosło 5.802,42 zł, co oznacza wzrost o 9,8 proc., licząc rok do roku. Pytani przez PAP analitycy oczekiwali mniejszych podwyżek w sektorze przedsiębiorstw, oceniając je na 9,4 procent.

REKLAMA

Licząc rok do roku (rdr) w maju tego roku podwyżki płac oszacowano na 10,1 procent. Wynika to z tego, że choć płace w czerwcu wzrosły (rdr), to ten progres był mniejszy w porównaniu do maja 2021 roku.

W maju było wiele dodatkowych wypłat

Wyraźny skok w górę majowego, tegorocznego wynagrodzenia dla pracowników, spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, jubileuszowych, motywacyjnych, nagród rocznych, a także wynagrodzeniami za nadgodziny.

W okresie sześciu miesięcy 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło we wszystkich sekcjach PKD od 3,5 proc. w sekcji "działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" do 9,8 proc. w sekcji "pozostała działalność usługowa",  co dało łącznie wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 7,8 proc.

Ocena Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) danych GUS

"Dane z sektora przedsiębiorstw wskazują na stabilną sytuację krajowego rynku pracy. Wygasanie programów osłonowych jak dotychczas nie przynosi negatywnych efektów dla zatrudnienia" – napisano w poniedziałkowym komentarzu PIE do danych GUS.

"Dynamika zatrudnienia wzrosła w czerwcu z 2,7 do 2,8 proc., zgodnie z medianą rynkowych prognoz. Odbicie jest stosunkowo równomierne w większości branż – dociera także do sektorów usługowych. Trwały spadek liczby miejsc pracy występuje w zakwaterowaniu i gastronomii oraz obsłudze rynku nieruchomości" – uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

"Kolejne miesiące przyniosą mniejszy wzrost w ujęciu rocznym – punktem odniesienia będzie w tym przypadku okres standardowego funkcjonowania gospodarki. Badania koniunktury pozwalają jednak na optymizm. Miesięczne raporty GUS wskazują, że epidemia Covid-19 ma coraz mniejsze skutki dla sytuacji finansowej firm – nieznaczny bądź mały wpływ raportuje prawie 80 proc. przedsiębiorstw przemysłowych i budowlanych oraz 60 proc. handlowych i transportowych" – napisano w komentarzu PIE.


"Należy pamiętać, że wysokie wyniki związane są po części z efektami ubiegłorocznych tarcz finansowych w ramach, których m.in. wypłacano obniżone świadczenia postojowe. Mimo to wraz z ich ustąpieniem w III kwartale, wzrost wynagrodzeń dalej powinien przekraczać 7 proc.. Firmy ankietowane przez GUS wskazują na zdecydowanie mniejsze bariery związane z kosztami pracy niż przed pandemią. Podwyżki skoncentrowane będą jednak głównie wśród dużych podmiotów"  – napisano w komentarzu PIE

Analitycy banku ING o danych GUS

Dane o płacach w czerwcu pokazują, że wzrost płac w gospodarce nie zwolnił. To oznacza, że presja płacowa narasta – wynika z komentarza Banku ING do poniedziałkowych danych GUS.

"Pierwsze twarde dane z polskiej gospodarki w tym tygodniu zaskakują pozytywnie. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 0,3 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Czyli, że utrzymało wysoką dynamikę z maja – pierwszego miesiąca po istotnym złagodzeniu restrykcji sanitarnych. Spodziewaliśmy się, że efekt otwarcia gospodarki utrzyma się, ale nie będzie miał już w czerwcu tej samej siły. Koniunktura okazała się jednak mocniejsza" – napisano w poniedziałkowym komentarzu Banku Ing do danych GUS.

Zdaniem ekonomistów ING, jeszcze bardziej pozytywny wydźwięk maja dane o wynagrodzeniach. Zwracają oni uwagę, że za majowy wysoki wzrost płac – o 10,1 proc. r/r – odpowiadał efekt niskiej bazy z ubiegłego roku. Jednak w czerwcu ten efekt zaczął już zanikać.

REKLAMA

"Fakt, że wzrost wynagrodzeń praktycznie z tego powodu nie spowolnił (wyniósł 9,8 proc. r/r) oznacza że presja płacowa w polskiej gospodarce rośnie. Nie przeszkadza temu też fakt, że w czerwcu zaczęła wygasać ochrona miejsc pracy wprowadzona przez tarcze finansowe PFR. Siła przetargowa pracowników pozostała mocna i zwiastuje wysoki wzrost wynagrodzeń co najmniej do końca roku" – napisano w komentarzu Banku ING.

Opinia premiera Mateusza Morawieckiego o danych GUS

-Wzrost wynagrodzeń w Polsce to 9,8 proc. rok do roku, a przyrost zatrudnienia to 2,8 proc. To znaczy, że nasz rynek pracy jest w bardzo dobrzej formie – powiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas wizyty w Miedzianej Górze, komentując dane GUS.

-Dawno mnie żadna informacja nie ucieszyła tak bardzo, jak te dane, że wzrost wynagrodzeń w Polsce to 9,8 proc., blisko 10 proc., rok do roku, a przyrost zatrudnienia to 2,8 proc. to znaczy, że nasz rynek pracy jest w bardzo dobrej formie  – powiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas wizyty w Miedzianej Górze. Dodał, że to efekt działania programu "Polski Ład".

-To znaczy, że nasz plan, „Polski Ład”, zaczyna się rozpędzać, działać coraz lepiej i przekładać na codzienne życie mieszkańców – powiedział Mateusz Morawiecki.




PR24/PAP/IAR/sw  

REKLAMA


 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej