more_horiz
Gospodarka

W rozwiniętych gospodarkach brakuje rąk do pracy. Pomimo niepełnego zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 10:37
Brytyjscy pracodawcy zmagają się z najgorszymi niedoborami pracowników od końca lat 90., a firmy rekrutacyjne zgłaszają problemy związane z zatrudnianiem w sektorach gospodarki takich jak transport i logistyka, hotelarstwo, produkcja i budownictwo. Szacuje się, że 1,3 miliona pracowników spoza Wielkiej Brytanii opuściło kraj podczas pandemii, a 70 proc. firm, które próbowały zatrudnić pracowników w ciągu ostatnich trzech miesięcy, miało z tym trudności.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Nelson Antoine

Oprócz odnotowanych w poprzednich miesiącach problemów z rekrutacją kucharzy, portierów kuchennych, sprzątaczy i pracowników magazynowych badanie wykazało, że problemy pracodawców rozprzestrzeniają się na typowo wysokopłatne sektory, takie jak finanse, IT, księgowość i inżynieria.

Oficjalne dane pokazują, że około 1,5 miliona pracowników przebywa na płatnych zwolnieniach, a ograniczenia związane z pandemią nadal utrudniają pełny powrót do pracy. Rząd zniósł większość ograniczeń związanych z pandemią 19 lipca, podczas gdy wariant Delta napędza wzrost infekcji.

Czytaj także:
1200_firma_dokumenty_kobieta_shutterstock.png
ZUS podsumowuje tarcze antykryzysowe. Do firm popłynęło kilkadziesiąt miliardów złotych

Eksperci ds. zatrudnienia uważają, że ludzie są zniechęcani do pracy w sektorach, które w ostatnich latach zyskały reputację niskich płac i złych warunków. Nakładają się na to obawy związane z utrzymującymi się wysokimi wskaźnikami COVID-19.

W USA podobnie

Amerykańscy pracodawcy zgłosili rekordową liczbę wolnych miejsc pracy w ostatnim kwartale, co dobitnie ilustruje desperację firm poszukujących nowych pracowników w sytuacji, gdy kraj wychodzi z pandemii, a gospodarka się rozwija.

Liczba ofert pracy wzrosła w ostatnim miesiącu o prawie 8 proc., do 8,1 mln w marcu, najwięcej od grudnia 2000 roku. Ankieta przeprowadzona wśród małych przedsiębiorstw przez Krajową Federację Niezależnego Biznesu wykazała, że 44 proc. z nich nie było w stanie obsadzić stanowisk pracy, co również jest rekordowo wysokim wynikiem.

Czytaj także:
shutt dolar w maseczce 1200.jpg
Planowany deficyt budżetowy USA na poziomie 3 bilionów dolarów. ''To nie powód do paniki''

Prezydent Joe Biden, który przeznaczył na pakiet ratunkowy dodatkowe środki o wartości 1,9 biliona dolarów, zaprzeczył, że winne tej sytuacji są 300-dolarowe transfery socjalne w celu wsparcia gospodarstw domowych. Wezwał również Departament Pracy do współpracy z poszczególnymi stanami w sprawie aktualizacji wymogów, jakie muszą spełnić osoby otrzymujące pomoc. Powinny one aktywnie szukać pracy i przyjmować stanowiska, jeśli są oferowane. Zasada poszukiwania pracy została zawieszona w czasie pandemii, kiedy wiele firm było zamkniętych.

- Każdy pobierający zasiłek dla bezrobotnych, któremu zaoferowano odpowiednią pracę, musi ją podjąć albo straci zasiłek dla bezrobotnych - powiedział Biden.

Wiele osób pozostających bez pracy niechętnie podejmuje też pracę w branżach usługowych, wymagających kontaktu z ludźmi, w obawie przed zarażeniem się wirusem.


PolskieRadio24.pl/ Guardian/ apnews/ mib