more_horiz
Gospodarka

I Polskie Forum Gospodarcze w Szwajcarii. Premier: z coraz większą siłą przyciągamy nowe inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:35
- Przedsiębiorczość i solidność - to dwa podobieństwa, które łączą Polskę i Szwajcarię - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia I Polskiego Forum Gospodarczego w Bernie w Szwajcarii. Szef rządu, który wziął udział w konferencji zdalnie, podkreślił, że polska gospodarka odgrywa coraz ważniejszą rolę na rynku globalnym.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: twitter.com/@PremierRP
Szwajcaria 663.jpg
I Polskie Forum Gospodarcze w Szwajcarii. Celem zacieśnianie relacji handlowych

Forum to wspólne przedsięwzięcie kilku instytucji - m.in. Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Ambasady RP w Szwajcarii, Forum Polskich Przedsiębiorców w Szwajcarii, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Czytaj także:

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polacy to partnerzy, z którymi opłaca się współpracować. Dodał, że więzi polsko-szwajcarskie to nie tylko dynamiczna nowoczesność, lecz także bogata tradycja.

Szef rządu przypomniał, że Szwajcaria była schronieniem dla politycznych uchodźców ze znajdującej się pod obcym panowaniem Polski. Wśród nich byli Tadeusz Kościuszko, Ignacy Paderewski czy powstaniec listopadowy Antoni Patek - twórca przemysłowej produkcji zegarków i założyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych i ekskluzywnych marek na rynku.

Posłuchaj
00:26 11314754_1.mp3 Premier: Szwajcaria była dla Polaków bezpieczną przystanią w czasach dziejowej zawieruchy (IAR)

Premier mówił też o rozwijającej się dwustronnej współpracy gospodarczej. Podkreślił, że przez ostatnie 20 lat polski eksport do Szwajcarii wzrósł dziewięciokrotnie, a szwajcarski do Polski - niemal trzykrotnie. Jak dodał, Polska jest najważniejszym odbiorcą eksportu ze Szwajcarii w Europie Środkowo-Wschodniej.

Posłuchaj
00:26 11314754_2.mp3 Mateusz Morawiecki o znaczeniu polskiego eksportu do Szwajcarii (IAR)

"Postęp technologiczny, większa konkurencyjność, lepsze życie"

- Ostatnie lata potwierdzają, że z coraz większą siłą przyciągamy do Polski nowe inwestycje. To nie tylko miejsca pracy, ale także postęp technologiczny, większa konkurencyjność i lepsze życie - przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że nawet w czasach pandemii zaufanie do nas nie osłabło, a w ramach Polskiego Ładu rząd realizuje założenie, że kluczem do przyciągnięcia inwestorów są dobra infrastruktura i szybka informacja. Dlatego, jak dodał premier Mateusz Morawiecki, program zakłada powstanie centrów obsługi inwestorów zagranicznych z szybką informacją podatkową oraz wprowadzenie ułatwionego zakładania grup kapitałowych, grupy VAT czy zwolnienie z podatku spółek holdingowych.

Premier dodał, że Szwajcaria to kraj pięknych pejzaży, ale to nie przesłania nam innych widoków. Jak mówił, spoglądamy na nasze relacje handlowe i widzimy, że szczyt ich możliwości wciąż jest przed nami. - Jesteśmy na dobrym szlaku, ale wędrówka nie kończy się w tym punkcie - dodał.

***

Forum potrwa dwa dni. Przewidziano dyskusje m.in. na temat polskiego eksportu do Szwajcarii, naszych inwestycji bezpośrednich w tym kraju, szans współpracy polskich przedsiębiorców i ośrodków naukowych ze szwajcarskimi partnerami w zakresie nowych technologii oraz perspektyw rozwoju współpracy w zakresie rzemiosła.

pb