more_horiz
Gospodarka

Wsparcie na tworzenie grup i organizacji producentów rolnych. Wnioski można składać do końca miesiąca

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 08:27
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PointImages/Shutterstock.com
Posłuchaj
03:35 PR1_AAC 2021_11_16-06-33-24.mp3 Wsparcie na tworzenie grup i organizacji producentów rolnych. Wnioski można składać do końca miesiąca (Tomasz Matusiak/PR1)

Pomoc skierowana jest do grup producentów rolnych, uznanych od 1 grudnia 2020 r. na podstawie przepisów z 2000 roku. O wsparcie mogą ubiegać się również organizacje producentów uznane na podstawie przepisów z 2004 r. - wyjaśnia Katarzyna Gołębiowska, ekspert Agencji. Jak dodaje, oba rodzaje podmiotów muszą działać jako mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Wsparcia nie mogą otrzymać grupy i organizacje zrzeszające producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz zrzeszające producentów owoców i warzyw.

robotnik 1200.jpg
Robotnicy czy urzędnicy, kto najdłużej pracuje? PIE zna odpowiedź na to pytanie

Najpierw trzeba uzyskać status uznania

Ubiegające się o wsparcie Grupy i organizacje producentów muszą w pierwszej kolejności uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym, a następnie złożyć wniosek o przyznanie statusu uznania.  
 
- Do wniosku należy dołączyć m.in. plan biznesowy, opracowany na co najmniej 5 lat. Po pozytywnym rozpatrzeniu takiego wniosku przez dyrektora oddziału regionalnego, grupa lub organizacja producentów uzyskuje status uznania i zostaje wpisana do rejestru, który jest publikowany na stronie internetowej ARiMR. Dopiero to uprawnia podmiot do złożenia w Agencji wniosku o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" - mówi Katarzyna Gołębiowska.

Jak wygląda wsparcie?

Pomoc wypłacana jest w formie rocznych płatności przez 5 pierwszych lat liczonych po dacie przyznania grupie producentów rolnych lub organizacji producentów statusu uznania.

- Maksymalna wysokość wsparcia to 100 tys. euro w każdym roku 5-letniego okresu. W pierwszym roku jest ograniczona do 10 procent przychodów netto i z każdym kolejnym rokiem maleje o 1 p.p. - dodaje Katarzyna Gołębiowska.

Podejmowane przez grupę lub organizację producentów inwestycje muszą być zgodne z realizacją celów określonych w przedstawionym Agencji planie biznesowym. Mogą dokonywać w nim zmian, ale wymaga to zatwierdzenia przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji.

Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" można składać w oddziałach regionalnych ARiMR do 30 listopada 2021 roku.  ​​​

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md