more_horiz
Gospodarka

"Liczę, że w połowie roku będziemy mieli do czynienia z mocnym trendem spadkowym". Premier o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 12:02
Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że około połowy roku inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Jak zaznaczył na konferencji prasowej, decyzja ws. ewentualnego przedłużenia tarczy antyinflacyjnej zostanie podjęta około połowy roku.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że chce by powrót do stawek podatku VAT sprzed ich obniżenia w ramach tarczy antyinflacyjnej odbywał się łagodnie
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że chce by powrót do stawek podatku VAT sprzed ich obniżenia w ramach tarczy antyinflacyjnej odbywał się łagodnieFoto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Szef rządu pytany na piątkowej konferencji prasowej o ewentualne przedłużenie tarczy antyinflacyjnej wskazał, że taka decyzja "nie jest przesądzona". "Nie wiemy, jak będzie kształtowała się inflacja (...) w III i IV kwartale tego roku - przyznał.

Dodał, że ta decyzja będzie podjęta "w stosownym czasie, gdzieś koło połowy tego roku".

- Liczę na to, że wtedy już inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Ale podchodzę do tego z pokorą, nie wiem tego - zastrzegł szef rządu. Stwierdził, że inflacja jest nam narzucona przez wysokie ceny gazu i wysokie ceny emisji CO2. Zwrócił uwagę, że jest też zjawiskiem globalnym, zewnętrznym.

Posłuchaj
00:20 11551913_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o ewentualnym przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej (IAR)

Niełatwa walka z inflacją

Jak powiedział premier Morawiecki, realne działania antyinflacyjne, jakie podjął rząd, "zostały określone przez ekonomistów jako najdalej posunięta tarcza antyinflacyjna w Europie".

Czytaj także:

- Staramy się równoważyć te straty w różnych częściach (gospodarki), które pojawiają się z tytułu inflacji - wskazał. Przyznał, że inflacja jest "potężnym wyzwaniem".

- Po sierpniu tego roku raczej przewiduję taki scenariusz, żeby nie było gwałtownego powrotu do poprzednich stawek; żeby ten powrót był łagodny, żeby był selektywny, odpowiadał projekcji inflacji w kolejnych miesiącach - ocenił premier.

Tarcza odpowiedzią na szybsze tempo wzrostu cen

W ramach tarczy antyinflacyjnej VAT na paliwo został obniżony do 8 proc., VAT na żywność do 0 proc., na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.), na prąd do 5 proc. (obniżka z 23 do 5 proc.), a na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).

Według Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły rdr o 8,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,9 proc.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

REKLAMA