more_horiz
Gospodarka

Sztormy nie wstrzymały prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. Nowy kanał powstanie do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 15:53
Pomimo sztormowej pogody prace przy budowie przekopu Kanału Mierzei Wiślanej postępują w dobrym tempie zapewnia Urząd Morski w Gdyni. Nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to odcinek o długości blisko 25 kilometrów.
Wizualizacja komputerowa kanału żeglugowego Bałtyk-Elbląg.
Wizualizacja komputerowa kanału żeglugowego Bałtyk-Elbląg.Foto: polskamorska/twitter

"Wszystko wskazuje na to, że pod koniec tego roku pierwsze statki przepłyną przez kanał na Mierzei Wiślanej. Nie chcemy wskazywać konkretnej daty, bo przed nami trudny element uruchomienia wrót wodoszczelnych. Cała inwestycja będzie miała wpływ na uruchomienie Polski wschodniej - obszarów, które nie miały szans na rozwój. Mam nadzieję, że to się zmieni i że zaczniemy nowy etap rozwoju Elbląga i innych miejscowości, leżących nad Zalewem – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Wrota do kanału unikalne w skali kraju


Przekop kanału Mierzei Wiślanej obejmuje budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć oraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, a także nowy układ drogowy z mostami obrotowymi i budowę sztucznej wyspy na Zalewie.

Nowy kanał żeglugowy ma mieć kilometr długości i pięć metrów głębokości. "Inwestycja Urzędu Morskiego w Gdyni stanowi nie lada wyzwanie inżynierskie i nie tylko. Generalny Wykonawca, konsorcjum NDI/Besix wciąż utrzymuje jednak imponujące tempo prac" - ocenił w komunikacie Urząd Morski w Gdyni.

-Port zewnętrzny składa się z falochronu wschodniego i zachodniego. Falochron wschodni w części nasadowej jest wykonany do 24 sekcji – zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Do wykonania zostały narzuty kamienne, stanowiące podparcie i oparcie dla elementów rozpraszających energię, czyli zastosowanych tu w sposób innowacyjny elementów x-block plus. Te narzuty doprowadzono do poziomu zero. Musimy je wyprowadzić ponad poziom morza, a potem do wysokości docelowych, czyli 5 i 6,5 metra – tłumaczy Andrzej Małkiewicz, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji w Urzędzie Morskim w Gdyni.

Co jest na finiszu?


Prace na falochronie zachodnim są zdecydowanie bardziej zaawansowane, ponieważ były wykonane na akwenie osłoniętym już przez falochron wschodni. Do realizacji pozostały tu tylko ostatnie sekcje.

Trwają również prace na kanale żeglugowym. W części południowej m.in. zakończono montaż wyposażenia, prowadzone są roboty czerpalne i ukończono wykonywanie narzutu z kamienia łamanego na skarpach wykonywanych z wody. W części północnej prace związane są z montażem elementów odbojowych.

W centralnej części budowy wykonawca zakończył wszystkie roboty konstrukcyjne i żelbetowe. Trwają prace konstrukcyjne związane z montażem konstrukcji stalowej bram. Wszystkie cztery bramy zostały już dostarczone na budowę.

-Jeśli chodzi o bramy nr 1 i nr 2 w kieszeni południowej, to kończymy etap ich scalania i rozpoczynamy pierwsze próby ruchowe – informuje Mariusz Janczewski, zastępca dyrektora projektu z konsorcjum NDI/Besix budującego przekop.

Przed wykonawcą jeden z newralgicznych momentów dla tej inwestycji, czyli zalewanie śluzy, które będzie procesem długotrwałym i uzależnionym od wyników poszczególnych testów.

-Po wykonaniu prób i zalaniu śluzy wodą, będziemy mogli dokończyć roboty ziemne (...), tak żeby udrożnić już cały kanał dla potencjalnej przyszłej żeglugi – podkreślił Mariusz Janczewski.

Przygotowania do uruchomienia kanału


Szacuje się, że nowa wyspa jest wykonana w około 80 proc. i w przyszłości będzie zasiedlana przez wiele gatunków ptaków.

Rozpoczęła się rozbiórka nabrzeża tymczasowego, zwanego przez budowniczych "kolankiem". Był to plac składowy, przeładunkowy, z którego przewożono materiał do budowy sztucznej wyspy.

Na terenie całej budowy prowadzone są roboty elektryczne, teletechniczne oraz sanitarne. Trwa m.in. budowa sieci elektroenergetycznych i teletechnicznych wzdłuż drogi technologicznej przy falochronie zachodnim. Prowadzony jest też montaż elementów systemu telewizji dozorowej w rejonie mostu północnego i południowego.

System sterowania na etapie testów

Budowana jest kanalizacja deszczowa w rejonie nabrzeża przeładunkowego i połączeniowego oraz odwodnienie liniowe przy nabrzeżu połączeniowym i w obszarze od mostu południowego do mostu północnego części zachodniej przekopu.

Poza tym uruchamiany jest nadrzędny system sterowania. Trwa także integracja z systemem automatyki mostu północnego oraz południowego oraz zewnętrznymi systemami instalowanymi na terenie przeprawy.

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej – pierwszej części całej inwestycji, ma zakończyć się w 2022 roku.


PR24/PAP/sw