more_horiz
Gospodarka

Inwestycje CPK wchodzą w nową fazę. Horała: Łódź będzie jednym z największych beneficjentów inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 14:50
Inwestycje Centralnego Portu Komunikacyjnego w rejonie Łodzi wkraczają w kolejną fazę. Spółka CPK kompletuje dokumentację do wniosku o decyzję lokalizacyjną dla tunelu dużych prędkości w Łodzi. Dla odcinka Warszawa-CPK-Łódź wkrótce zostanie wskazany wariant inwestorski.
Na terenie miasta pociągi dużych prędkości będą zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna.
Na terenie miasta pociągi dużych prędkości będą zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna.Foto: Martyn Jandula/Shutterstock

Projektowany tunel dalekobieżny CPK w Łodzi to najbardziej zaawansowana spośród inwestycji CPK. 4-km podziemny przejazd ma już decyzję środowiskową, a od listopada ubiegłego roku wkroczył w fazę projektowania.

W pierwszej połowie marca spółka planuje odebrać tak zwaną koncepcję programowo-przestrzenną tunelu, a miesiąc później złożyć wniosek o decyzję lokalizacyjną.

Częściej i szybciej do największych miast

Według harmonogramów, po pozyskaniu decyzji lokalizacyjnej w IV kwartale tego roku spółka CPK planuje złożyć - wraz z kompletnym projektem budowlanym i uzgodnieniami dotyczącymi między innymi fazowania robót - wniosek o pozwolenie na budowę.

- Łódź wraz z regionem będzie jednym z największych beneficjentów inwestycji lotniskowych i kolejowych CPK. Dzięki nim ze stolicy województwa pojedziemy częściej i szybciej do największych miast w Polsce, na przykład do Warszawy w 45 minut - dziś trwa to dwa razy dłużej, a do Wrocławia i Poznania w godzinę i 10 minut, zamiast obecnych 3 godzin - powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Z Portu Solidarność będzie można dojechać koleją do Łodzi z prędkością do 250 km/godz. w zaledwie pół godziny. Na terenie miasta pociągi dużych prędkości będą zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna. Wyjście tunelu na powierzchnię przewidziane jest w okolicach osiedla Retkinia i istniejącej linii kolejowej numer 14 na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej. Dalej trasa poprowadzi w stronę Sieradza, za którym będzie rozwidlała się w stronę Poznania.

W grudniu spółka CPK podpisała umowę na dofinansowanie tego zadania w wysokości około 60 mln zł z unijnych funduszy.

Niejedyny podziemny przejazd kolejowy

Tunel CPK to niejedyny podziemny przejazd kolejowy w Łodzi. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe buduje tunel dla ruchu aglomeracyjnego - także przez Łódź Fabryczną, ale dalej przebieg jest już inny - powstaną trzy nowe przystanki kolejowe: Śródmieście, Polesie i Koziny. Następnie tunel PLK będzie się rozwidlał - na północ do stacji Łódź Żabieniec i na południe do stacji Łódź Kaliska.

Dla tak zwanej szprychy numer 9 CPK, czyli linii kolejowej, która połączy Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem, zgodnie z harmonogramem opracowywane są studia techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Ten etap najbardziej zaawansowany jest to dla 140-km odcinka między Warszawą i Łodzią, dla którego prace planistyczne trwają od połowy ubiegłego roku.

Do dzisiaj proponowane warianty zostały skonsultowane z samorządowcami i mieszkańcami ze wszystkich gmin między Warszawą i Łodzią, przez które przebiegają. W tej sprawie do spółki i do wykonawcy studium wpłynęło blisko 19 tysięcy opinii i uwag.

219 km nowych linii kolejowych

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się druga tura konsultacji, czyli spotkania informacyjne - tym razem w trybie online - które potrwają do końca marca i podczas której mieszkańcy będą mogli zobaczyć zawężoną do trzech liczbę wariantów i proponowane dla nich rozwiązania techniczne. Poprzedza ona wskazanie tak zwanego wariantu inwestorskiego, który spółka CPK przedstawi do wniosku o decyzję środowiskową w pierwszej połowie roku. Kolejny etap to przygotowanie dokumentacji budowlanej i wniosek o decyzję lokalizacyjną.

W przypadku ponad 200-km odcinka między Łodzią i Wrocławiem prowadzone są konsultacje społeczne. Na przełomie marca i kwietnia planowane jest rozpoczęcie ich drugiego etapu.

Inwestycje CPK dla województwa łódzkiego oznaczają budowę 219 km nowych linii kolejowych przez spółkę CPK i modernizację istniejących tras kolejowych. To zadanie mają wykonać PKP Polskie Linie Kolejowe.

W planach jest też poszerzenie autostrady A2 na odcinku z Warszawy do Łodzi.

Planowane zakończenie budowy Portu Lotniczego Solidarność to czwarty kwartał 2027 roku. Sieć kolejowa związana z CPK ma być gotowa w 2034 roku.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS

REKLAMA