more_horiz
Gospodarka

Zwrot kosztów za odwołane imprezy turystyczne na Ukrainie. Sprawdź, kto może złożyć wniosek

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 07:43
Podróżni oraz organizatorzy turystyki mogą już wnioskować o zwrot pieniędzy wpłaconych na imprezy turystyczne odwołane z powodu agresji Rosji na Ukrainę - poinformował Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wypłaty będą realizowane z Turystycznego Funduszu Pomocowego.
Zwrot środków będzie możliwy wyłącznie w przypadku złożenia przez organizatora imprezy turystycznej i podróżnego wniosków.
Zwrot środków będzie możliwy wyłącznie w przypadku złożenia przez organizatora imprezy turystycznej i podróżnego wniosków.Foto: shutterstock.com/Olimpik

We wtorek 8 marca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przyjmowanie wniosków. Zwrotom podlegają wyłącznie wpłaty za imprezy turystyczne zgodnie z definicją imprezy turystycznej (zapisanej w ustawie z 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych), z której wynika, że oferta organizatora turystyki stanowi imprezę turystyczną w sytuacji, gdy obejmuje ona co najmniej dwie usługi turystyczne (np. transport tam i z powrotem, zakwaterowanie, wyżywienie, atrakcje dodatkowe), tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną.

Pobyty sanatoryjne nie są imprezami turystycznymi

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podkreślił, że środki z Turystycznego Funduszu Pomocowego nie są przeznaczone na zwrot wpłat za inne aktywności turystyczne, jak np. przejazd autokarem, koleją czy transport lotniczy. Fundusz wskazał również, że pobyty sanatoryjne organizowane na podstawie innych przepisów nie są imprezami turystycznymi i nie obejmuje ich akcja zwrotów.

Dodał, że zwrot środków będzie możliwy wyłącznie w przypadku złożenia przez organizatora imprezy turystycznej i podróżnego wniosków (każda strona składa osobno) ze zgodnymi danymi, które zostaną połączone. UFG dokonuje weryfikacji danych w złożonych wnioskach w ciągu 30 dni od dnia otrzymania późniejszego z tych wniosków.

Według Funduszu, w przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego, termin może uleć przedłużeniu do 4 miesięcy. W terminie 14 dni od dnia pozytywnej weryfikacji, UFG dokona wypłaty z Turystycznego Funduszu Pomocowego na rzecz podróżnych, nie wcześniej jednak niż przed uzyskaniem od organizatora turystyki wpłat, których musi on dokonać wraz ze złożeniem swojego wniosku.

Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie

Fundusz informuje, że wnioski można składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu TFG od 8 marca, nie później niż przed upływem 14 dni od powiadomienia przez podróżnego lub organizatora o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej realizowanej na terytorium Ukrainy.

"Powiadomienie przez podróżnego o odstąpieniu od umowy o udział w imprezie turystycznej realizowanej na terytorium Ukrainy lub powiadomienie o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej przez organizatora turystyki uzasadniające dokonanie wypłaty ze środków TFP może nastąpić w terminie od 24 lutego 2022 r. do 24 marca 2022 r. włącznie" - poinformował Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

PR24.pl, PAP, DoS