more_horiz
Gospodarka

Polska będzie dostarczać żywność na zachodnią Ukrainę. Dystrybucją pomocy zajmą się Ukraińcy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 11:22
Zakazy wjazdów z pomocą humanitarną, ostrzeliwane pola uprawne, konfiskata surowców energetycznych i zakaz produkcji rolniczej - między innymi o tych aspektach napaści Rosji na Ukrainę opowiadał wicepremier Henryk Kowalczyk. Wiceszef polskiego rządu zapewnił, że nasz kraj będzie regularnie dostarczać zapasy żywności na zachodnią Ukrainę i nie wpłynie to na bezpieczeństwo żywnościowe Polski.
Henryk Kowalczyk: zachwianie produkcji rolnej na Ukrainie będzie miało swoje przełożenie na ceny żywności w Unii Europejskiej, w tym w Polsce.
Henryk Kowalczyk: zachwianie produkcji rolnej na Ukrainie będzie miało swoje przełożenie na ceny żywności w Unii Europejskiej, w tym w Polsce.Foto: shutterstock/Aleksandr Rybalko

Minister rolnictwa, wicepremier Henryk Kowalczyk, rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem - ministrem polityki rolnej i żywnościowej Romanem Leszczenką.

Wiceszef polskiego rządu zapewnił, że nasz kraj będzie regularnie dostarczać zapasy żywności na zachodnią Ukrainę i nie wpłynie to na bezpieczeństwo żywnościowe Polski. Wskazał, że za dystrybucję pomocy odpowiadać będą Ukraińcy.

Wsparcie składa się z darów organizacji humanitarnych oraz zapasów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych:


Posłuchaj
00:21 x 1 Wicepremier H. Kowalczyk rozmawiał z ministrem rolnictwa Ukrainy.mp3 Wicepremier H. Kowalczyk rozmawiał z ministrem rolnictwa Ukrainy (IAR)

 

- Zachwianie produkcji rolnej na Ukrainie będzie miało swoje przełożenie na ceny żywności w Unii Europejskiej, w tym w Polsce - podkreślił Henryk Kowalczyk.

Dodał, że nasz wschodni sąsiad jest znaczącym producentem zbóż, które są składnikiem wielu artykułów żywnościowych:


Posłuchaj
00:28 x 2 Wicepremier H. Kowalczyk rozmawiał z ministrem rolnictwa Ukrainy.mp3 Wicepremier H. Kowalczyk rozmawiał z ministrem rolnictwa Ukrainy (IAR)

 

Ukraina jest znaczącym producentem płodów rolnych w skali globalnej. Kraj ten jest czołowym producentem ziaren słonecznika. Znajduje się w czołówce globalnej produkcji kukurydzy, jęczmienia, rzepaku oraz soi.

PR24.pl, IAR, DoS